8°C słabe opady deszczu

Motocykliści też są użytkownikami dróg i parkingów

Motoryzacja, Motocykliści użytkownikami dróg parkingów - zdjęcie, fotografia

Od marca tego roku projekt uchwały zwalniający motocyklistów z konieczności ponoszenia opłat za postój w płatnej strefie parkowania nie może doczekać się rozpatrzenia. Za to od początku uruchomienia systemu zarządzania ruchem, jego czujniki nie wykrywają motocyklistów, którzy muszą stać na światłach dłużej niż jest to konieczne. Tadeusz Arłukowicz z motocyklistami w tym temacie chce zmian na TAK.

Już od bardzo dawna nasza redakcja informuje, że system zarządzania ruchem to nie był dobry zakup, ani inwestycja. Powodów jest wiele, o których pisaliśmy wielokrotnie. Także i o tym, na co zwracają teraz uwagę motocykliści. Jedną z uciążliwości dla nich jest to, że czujniki systemu nie wykrywają na jezdni motocykli. W sieci można bez problemu znaleźć filmy, jak motocykliści zmuszeni są zsiadać z motocykli i iść do przejścia dla pieszych, aby ręcznie nacisnąć przycisk do zmiany świateł.

- Na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną czujniki nie wykrywają motocykli. W sytuacji, kiedy nie ma samochodu za motocyklem sygnalizacja nie zareaguje i nie przełączy się na światło zielone. Motocykl ma o wiele mniejszą masę niż samochód, więc czujniki po prostu nie wykrywają tego – mówił Marcin Grześ startujący do rady Miasta z komitetu Białystok na TAK. – Mamy wybór, albo jechać na czerwonym świetle i ryzykować mandat, albo czekać bardzo długo i liczyć, że przyjedzie jakiś samochód i pozwoli nam łaskawie przejechać – dodał.

Kandydat na prezydenta Białegostoku z komitetu Białystok na TAK Tadeusz Arłukowicz zwrócił też uwagę, że od marca tego roku w Biurze Rady Miasta leży niezałatwiony wciąż projekt uchwały w sprawie zniesienia opłat za postój w płatnej strefie parkowania właśnie dla motocyklistów. W większości polskich miast motocykliści są zwolnieni z takich opłat, natomiast w Białymstoku z niewiadomych powodów ten temat wciąż nie jest załatwiony.

- Nie wiadomo z jakiego powodu ten projekt spoczął w tak zwanej zamrażarce w Radzie Miasta, ponieważ do tej pory nie został wprowadzony pod obrady, nie został uchwalony. Apelujemy tutaj do wszystkich, którzy kandydują, którzy w przyszłości będą tworzyć organ uchwałodawczy, ale też i wykonawczy, żeby ten projekt został procedowany i żeby został na forum Rady postawiony i żeby można było podjąć decyzję na tak – powiedział Tadeusz Arłukowicz, ubiegający się o stanowisko prezydenta z komitetu Białystok na TAK.

Inną sprawą, która także nie jest wciąż załatwiona od miesięcy to udostępnienie buspasów motocyklistom. Pomimo próśb, apeli, a nawet przyjętego w tej sprawie stanowiska Rady Miasta, prezydent wciąż blokuje możliwość wpuszczenia motocykli na buspasy. W innych miastach w Polsce takie problemy nie występują i motocykliści jeżdżą bezpiecznie po buspasach.

- Tego typu projekt będziemy starali się uruchomić po wyborach, jeśli mieszkańcy powierzą nam pracę zarówno na stanowisku prezydenta, jak i w Radzie Miasta – czyli „Zmieścimy się wszyscy”. Chodzi o to, aby edukować, uwrażliwiać kierowców i innych użytkowników dróg publicznych na problemy innych – przekazał Arłukowicz prezentując znak widoczny na grafice do tego artykułu.

Chodzi o podejmowanie działań celem zwiększenia kultury jazdy i odnoszenia się z szacunkiem przez wszystkich i do wszystkich użytkowników dróg, zarówno kierowców, motocyklistów, rowerzystów, jak i pieszych. Edukacja z kulturalnej jazdy miałaby się odbywać już w szkołach podstawowych i w średnich, ale również być rozpowszechniana wśród dorosłych za pomocą akcji społecznych skierowanych do wszystkich użytkowników dróg publicznych w Białymstoku.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: zrzut ekranu z Facebooka)


Motocykliści też są użytkownikami dróg i parkingów komentarze opinie

  • gość 2018-10-08 10:57:37

    Nie do końca trafia do mnie argument o masie motocykla, ze z tego powodu nie wykrywa. Nie zauważyłem też takiej sytuacji. Jeśli jakiś czujnik jest to raczej rejestrator video.

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl