Wiadomości, Można śmigać Trasą Niepodległości razie prowadzi donikąd - zdjęcie, fotografia
 • Fotka nr 0 z 6
 • Fotka nr 1 z 6
 • Fotka nr 2 z 6
 • Fotka nr 3 z 6
 • Fotka nr 4 z 6
 • Fotka nr 5 z 6

Trasa Niepodległości w końcu została oddana do użytku kierowcom. Oddania dokonano w obecności prezydentów, wojewody, urzędników i przedstawicieli wykonawcy oraz dysponenta środków unijnych, bez których budowa tej arterii nie byłaby możliwa. Na razie Trasa Niepodległości posłuży do komunikacji między osiedlami, ponieważ kończy się na węźle, którego nie ma.

Budowa Trasy Niepodległości trwała trzy lata. W tej chwili już przebiega przez duże osiedla mieszkaniowe położone na zachodniej i południowej granicy miasta: Nowe Miasto, Zielone Wzgórza, Starosielce i Leśna Dolina. Z około rocznym poślizgiem, jednak kierowcy będą mogli w końcu korzystać z tej arterii. Prezydent Białegostoku jest bardzo zadowolony z tej inwestycji i podkreślał, że to znamienne, iż Trasa Niepodległości została oddana do użytku w stulecie niepodległości Białegostoku, który w tym roku świętował odzyskanie wolności.

- Jest to trasa niezwykle ważna, ponieważ ona kończy, wieńczy pierścień obwodnic miejskich, takich wewnętrznych. Ale przebiegających tak naprawdę blisko granic miasta. Jest to trasa, która liczy sobie tylko nieco ponad 6 kilometrów, ale jej wartość to 351 i pół miliona, z czego z Unii Europejskiej to jest 267 i pół miliona – mówił podczas uroczystości otwarcia Trasy Niepodległości Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Dziękował także wszystkim, którzy pomogli w jej budowie, począwszy od ministra rozwoju w rządzie Prawa i Sprawiedliwości Jerzego Kwiecińskiego, przez szefostwo Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości po urzędników czuwających nad procesem inwestycyjnym i w końcu po wykonawcę inwestycji – firmę Budimex. Tadeusz Truskolaski mówił, że budowa nie była łatwa z uwagi na trudny teren oraz masę nieprzewidzianych sytuacji, które wydarzyły się w trakcie prac.

- Państwo zdajecie sobie z tego sprawę, że to jest przejście przez środek miasta, mnóstwo niezidentyfikowanych uzbrojeń podziemnych, które musieliśmy na bieżąco przebudowywać – opisywał prace przedstawiciel Budimexu, wykonawcy i dziękował wszystkim, którzy pomagali w tej niełatwej inwestycji oraz mieszkańcom Białegostoku, którzy znosili uciążliwości tej budowy przez blisko trzy lata.

Trasa Niepodległości zaczyna się na estakadzie, na granicy Białegostoku i Kleosina przy ul. Wiadukt. Następnie przecina cztery wspomniane osiedla mieszkaniowe: Nowe Miasto, Zielone Wzgórza, Starosielce i Leśną Dolinę. Ale w tej chwili dobiega właściwie do niczego. Bo dobiega do węzła, którego jeszcze nie ma. Na skrzyżowaniu z Aleją Jana Pawła II i Narodowych Sił Zbrojnych wciąż bowiem trwa budowa ronda, więc na pełny przejazd tą szeroką arterią trzeba będzie jeszcze zaczekać. Na razie jednak kierowcy mają mieć zapewniony przejazd, by się z Trasy Niepodległości wydostać. .

Od dziś zatem kierowcy mają już do dyspozycji po dwa pasy ruchu w każdą stronę, ponadto zrealizowano również drogi serwisowe. Powstało też kilka dwupoziomowych skrzyżowań oraz ścieżki rowerowe. Dodamy jeszcze w tym miejscu, że kilkoma kursami w dniu otwarcia woził także bezpłatnie mieszkańców zabytkowy jelcz zwany popularnie ogórkiem, aby białostoczanie mogli zobaczyć inwestycję spokojnie z okien autobusu.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: DDB)

Można już śmigać Trasą Niepodległości. Na razie prowadzi donikąd komentarze opinie

 • Maciek - niezalogowany 2019-08-28 21:34:27

  Niech Tadzik teraz zamieszka kilka dni przy trasie i poslucha jak głośno jest nawet przy zamkniętych oknach.
  Błazenada tęczowego ta-dzika.

 • gość 2019-08-28 22:53:23

  można wyjechać na Jana Pawła?

 • Fred - niezalogowany 2019-08-29 09:32:15

  Droda w środku miasta. Mieszkam przy tej trasie. Dziękuję za możliwość oglądania przez balkon zapierdalaczy. Do tego ten dźwięk, poezja dla ucha no i zapach.

 • gość 2019-08-29 09:37:15

  Proponuję zamieszkanie przy tej ,,wspaniałej" obwodnicy miasta biegnącej przez środek wielu osiedli dla tych wszystkich mądrali zadowolonych z siebie .

 • Gość - niezalogowany 2019-08-29 11:54:50

  Gdzie są ekrany dźwiękochłonne.Kilka stoi przy domkach jednorodzinnych,a mieszkańcy bloków mają kakofonię dźwięków spotęgowaną ścianami tej "wspaniałej" drogi

 • Gość - niezalogowany 2019-08-29 13:11:39

  Oznaczenie zjazdów tragiczne , podane tylko osiedla np trzy zjazdy z napisem starosielce

 • Gość - niezalogowany 2019-08-29 13:55:23

  Mieszkam przy trasie na Nowym Mieście i o ile zgadzam się że taka droga była potrzebna to jej lokalizacja jest porażką przez duże P... Trasa o takim natężeniu ruchu poprowadzona przy budynkach mieszkalnych ?! Jak można było zafundować taki prezent tylu mieszkańcom. Hałas i smród spalin to jest jakaś masakra. Przez okrągłą dobę zapieprzają tiry, busy, osobówki i motocykle, nawet szczelne zamknięcie okien nie pomaga. Ekranów tyle co kot napłakał , a sam przebieg i ukształtowanie drogi tylko potęguje rozchodzenie się hałasu. I co z tego że na wysokości bloku jest ekran akustyczny, jak kilka metrów dalej się kończy i zupełnie nie spełnia swojej funkcji. Kolejny kwiatek ekran wysokość 3-4 m a 20 m obok 4 piętrowy blok. Kilkaset metrów dalej droga leci w nasypie o wysokości bloku i tam też oczywiście żadnych ekranów bo po co... Szkoda słów, tak ruchliwa droga pośród budynków mieszkalnych miałaby sens jedynie w głębokim wykopie lub tunelu.

  Czy ktoś tam jeszcze myśli czy tylko pieniądze potraficie liczyć i wstęgi przecinać ?! Dziękuję za zniszczenie kilku osiedli, ułatwił mi "pan prezydent" decyzję o wyprowadzce...

 • Gość - niezalogowany 2019-08-29 15:28:10

  "Gratulacje" dla Twórcy bezmyslnego projektu, gdzie są ekrany wygluszajace, końcówka trasy do wiaduktu w Kleosinie bez ekranów, pędzące samochody to huk, spaliny i nic więcej. Może Ci "mądrzy" ludzie chcą odpocząć na działkach przy trasie, zapraszam.

 • Gośćxxxx - niezalogowany 2019-08-30 08:42:53

  Lemingi tylko narzekacie.
  Jezdzicie po centrum czy innych osiedlach zabudowanymi blokami to nie trujecie mieszkancow i halasu tez nie ma-:)

 • gośćswsa - niezalogowany 2019-09-01 18:01:10

  Takie trasy tranzytowe wyprowadza się za miasto !!!!!!!!!!!!!!!

 • Gość - niezalogowany 2019-09-04 14:15:54

  20 lat bylo wiadomo o tej trasie. Jak kupowaliscie mieszczkania to bylo fajnie bo nic nie mieliscie pod oknem, a teraz płacz. To dziecinada. Chcecie ciszy i bezdrozy to na wieś 5 km zwirowka potem 10 slabym asfaltem do sklepu, bez autobosow taksowek i galerii.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama