Motoryzacja, Można liczyć tańsze tankowanie - zdjęcie, fotografia

Po czerwcowych obniżkach na stacjach paliw nie ma już prawie śladu. Tak wynika z obserwacji rynku prowadzonej przez analityków e-petrol.pl. Jak tłumaczą, po trzech kolejnych tygodniach wzrostów detaliczne ceny paliw wróciły w okolice tegorocznych maksimów. Na szczęście niższe ceny ropy naftowej dają realną nadzieję na to, że już w najbliższych dniach zwyżka wyhamuje.

Według e-petrol.pl poważne powody do zmartwienia mają kierowcy samochodów z instalacjami gazowymi. Koszty tankowania tego paliwa rosną nieprzerwanie od połowy czerwca, a w ostatnich tygodniach podwyżki nabrały jeszcze tempa. Średnia cena autogazu na stacjach, w reakcji na wyższe koszty importu LPG, na przestrzeni miesiąca wzrosła aż o 10 proc. i jest na najwyższym poziomie od stycznia 2015 roku.

- O ile z cenami benzyny i diesla na średnim poziomie powyżej 5 zł/l mamy do czynienia od połowy maja tego roku, to tak wysoki poziom cen autogazu na stacjach obserwowaliśmy ostatni raz w grudniu 2016 roku - podaje z kolei Biuro Maklerskie Reflex.

Urszula Cieślak tłumaczy, że w ciągu dwóch ostatnich tygodni ceny hurtowe benzyn i oleju napędowego spadły o około 13 groszy na litrze netto, co mogłoby wskazywać na podobną skalę obniżek na stacjach (ok. 15 - 16 gr/l), ale tak się pewnie nie stanie. Po pierwsze dlatego, że ceny w hurcie ponownie rosną, a po drugie: poprzedzające ostatnią falę spadków podwyżki w hurcie nie zostały w całości przełożone na detal. Realna skala korekty cen detalicznych w dół w tym tygodniu to około 4 - 5 gr/l.

Dr Jakub Bogucki i Grzegorz Maziak z e-petrol.pl przewidują, że w najbliższych dniach wzrost cen na stacjach w końcu wyhamuje i za wyjątkiem autogazu możliwe są nawet niewielkie spadkowe korekty. Przewidywane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 5,03-5,12 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,97-5,07 zł/l oraz 2,31-2,39 zł/l dla autogazu.

(Piotr Walczak / Foto: pixabay.com)

Można liczyć na tańsze tankowanie komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama