Felietony, Muralu - zdjęcie, fotografia

Najpierw nawywijał, później go skazano, następnie nawiał, wreszcie odnalazł się w Norwegii. Mimo, że udaje, że nie jest kim jest, że jego ośrodek nie jest jego ośrodkiem, że nie ma nic wspólnego z tym, z czym w istocie ma i mimo, że jest zwykłym przestępcą, dalej najwyraźniej przeszkadza mu Białystok.

O Rafale Gawle można napisać poemat, rozprawę doktorską, lub powieść sci-fi. Facet narobił sobie bigosu, udaje, że jest prześladowany, jak nie z powodów politycznych, to z seksualnych, albo z narodowych, gdyż ostatnio jeszcze coś wypisywał o tym, że jest narodowości żydowskiej. I to nie on w ogóle stoi za fanpage Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Ale skoro nie on, to trudno. Inny, jakiś kompletny imbecyl, włazi z butami w białostockie sprawy. On, lub, a nawet i bardziej – jego poplecznicy.

Jako, że cytowanie pełnej nazwy organizacji założonej przez Gawła, tak samo jako fejkowego fanpage o tej samej nazwie to masochizm, na potrzeby tego artykułu nazwijmy ich OZOREK. Cóż facebookowy, nie mający nic z Gawłem wspólnego OZOREK wymielił? Otóż OZOREK przeszedł się lub prześmigał po googlowskiej mapie naszego miasta w poszukiwaniu nienawistników. Gdzież w Białymstoku można znaleźć nienawistnika? Najprościej w jakiejś grupie, którą już się wcześniej stygmatyzowało. Można walnąć np. w PiS, ale to duża i poważna partia, więc lepiej tak bardziej ogólnie. Nienawistnik to ktoś, kto przeszkadzał najświętszemu marszowi LGBT, kto nosi w sercu i na koszulce te niemodne wartości, czyli Bóg, Honor, Ojczyzna, a w ogólnej narracji OZORKÓW z Facebooka jest dodatkowo mało rozgarnięty. Tacy według nich są kibice. A, że mieszkamy w Białymstoku, to na tapetę poszli Jagiellończycy.

OZORKOM nie spodobała się treść muralu na białostockim osiedlu Antoniuk, która brzmi: „Klatki bloków popisane farbą, Bóg wybacza, Jaga nigdy, przecież znasz to!”

OZORKI też nie wybaczają, więc wymyśliły, że fragment "Bóg wybacza, Jaga nigdy" jest nawoływaniem do nienawiści. Obiecali, że zgłoszą to do prokuratury. Przedstawiciel OZORKÓW – Konrad Dulkowski twierdzi na łamach Porannego, że napis nie ma nic wspólnego z kibicowaniem i jest demoralizacją młodzieży. Według pana z OZORKÓW to retoryka gangów i, uwaga: zapowiedź użycia siły. Najwyraźniej wizja szalejących, niewybaczających kibiców Jagi na tyle wryła się w umysł prezesa spółdzielni "Rodzina Kolejowa", że na skutek presji na spółdzielnię mieszkaniową postanowił usunąć mural, co prawdopodobnie nastąpi w przyszłym tygodniu. 

Cóż, prezes ma autonomię i prawo decydowania o wyglądzie swojej dzielnicy, ciekawe jest natomiast, że mural nie powstał wczoraj, lecz kilka lat temu i dziwnym zbiegiem okoliczności nikomu nie przeszkadzał, a zakładamy, że widziano go wcześniej. 

Gdyby Pan Andrzej Rojek z Rodziny Kolejowej zechciał chociaż zasięgnąć języka lub zwyczajnie przeszukać internet, to z łatwością odnalazłby decyzję białostockiej prokuratury odmawiającą wszczęcia postępowania w sprawie grafiki z podpisem "Truskolaski, białostoczanie ci tego nie wybaczą", którą po Marszu Równości udostępniał radny Sebastian Łukaszewicz z podlaskiego sejmiku. Truskolaski uważał, że to groźba karalna, a prokuratura, że z podpisu nie wynika, o jaką groźbę chodzi.

Gdyby Pan Rojek zadał sobie minimum wysiłku i zaprosił przedstawicieli kibiców, którzy to namalowali, z łatwością by zrozumiał, że takich kibicowskich sloganów i skrótów myślowych w przestrzeniach miejskich jest pełno i nie oznaczają dosłownie żadnych czynów zabronionych. "Bóg wybacza, (tu wstaw dowolne imię, nazwę itp.) nigdy" funkcjonuje w przestrzeni językowej od wielu lat.

Jesteśmy w stanie zrozumieć, że OZORKI mają obsesję. Nie wiemy, czy to jakaś nienawiść do środowisk obcym im kulturowo, obyczajowo czy politycznie, czy sprytna metoda na przyciągnięcie uwagi i pomysł na zbieranie funduszy na działalność lub kolejna próba wywołania zamieszania przed wyborami, ale mamy dla was, OZORKI, radę – naprawę świata zacznijcie od Rafała Gawła, gdyż, jak to mówią: nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu.

A dziś kibice i mieszkańcy Białegostoku spotykają się o godz. 19.00 pod muralem, na ul. Antoniukowskiej 46, by dać odpór głupocie i wchodzeniu nie wiadomo komu w spokojne życie naszego miasta. Przybywajcie!

(Włóczykij/ Foto: Twitter)

Muralu, czy ci nie żal? komentarze opinie

 • gość 2019-08-25 18:36:57

  Kibice nie dajcie sie. Murem za muralem !

 • Gość - niezalogowany 2019-08-25 19:15:08

  Co za głupi artykuł na temat paskudnego bohomaza na ścianie bloku (bo muralem tego nie można nazwać). Cieszę się, że nie mieszkam w Białymstoku...

 • gość 2019-08-25 21:08:53

  https://slonecznystok.pl/historia/prl-i-iii-rp/prezes-spoldzielni-i-wybory-parlamentarne.html

  i wszystko jasne...

 • Gość - niezalogowany 2019-08-26 08:43:56

  Artykul manipulacyjny i na niskim poziomie.. Szkoda ze niszczycie calkiem sympatyczne miasto.

 • Gość - niezalogowany 2019-08-26 10:29:47

  Artykuł pisany przez debi la pokroju bandziorow z marszu równości. I bardzo dobrze że ten chu jo wy mural zniknie bo nie pasuje mi jako kibic Jagiellonii nie chce widzieć prymitywnych haseł i symboli w powiązaniu z moją drużyna. No ale trzeba mieć wyczucie smaku i trochę większe wykształcenie niż podstawowe.
  I nie jestem za LGBT.

 • Gościówa - niezalogowany 2019-08-26 13:07:46

  Masz zero do powiedzenia gnoju, który nie mieszkasz w Białymstoku.Nie wypowiadaj się na tematy,które ciebie nie dotyczą. A dla gościa nazywającego siebie kibicem Jagi- palant jesteś, nie kibic.

 • Gość - niezalogowany 2019-08-26 18:11:55  Mieć religię i wierzyć
  W futbol i swoją Drużynę
  Mieć kościół i ołtarz na stadionie
  I relikwie i święte barwy klubowe
  Chodzić na mecze świętować
  Pijąc przed meczem
  W trakcie meczu i po meczu
  Śpiewać wszystkie święte
  Pieśni z nabożna czcią
  Bić leszczy zawsze gdy
  Nadarzy się okazja
  A okazji szukać
  Nie wyróżniać się
  Chyba ze darciem mordy
  na meczach
  Bo inny to zjeb
  I pewnie pedał
  A tych trza lać
  W STSach hajsy tracić
  Na oprawy zawsze dawać
  Na wyjazdy odkładać
  Bazgrać po murach z
  Mokrych snów
  zaklęcia klubowe i inne wyrazy szacunku nazywać muralem
  Być jak kibic • gość 2019-08-26 22:18:50

  Uważam ,że klub i przede wszystkim kościół powinny odciąć się od bandytów.

 • Gość Białostocki - niezalogowany 2019-08-26 22:30:04

  Za retorykę tego "artykułu" który sam z siebie jest przemocowy, bo stawia kibolstwo wyżej niż resztę mieszkańców, to autor powinien zostać ukarany. Ładnie zakamufowane przesłanie, ale czytelne....."myślicie albo tak jak my, albo jesteście zerem".
  Cała ta banda kibolstwo prezentująca swoje bandyckie zachowania, obraża dobre imię klubu i i prawdziwych kibiców.

 • Gość Białostocki - niezalogowany 2019-08-26 22:31:05

  Za retorykę tego "artykułu" który sam z siebie jest przemocowy, bo stawia kibolstwo wyżej niż resztę mieszkańców, to autor powinien zostać ukarany. Ładnie zakamufowane przesłanie, ale czytelne....."myślicie albo tak jak my, albo jesteście zerem".
  Cała ta banda kibolstwo prezentująca swoje bandyckie zachowania, obraża dobre imię klubu i i prawdziwych kibiców.

 • Gość Białostocki - niezalogowany 2019-08-26 22:32:24

  Za retorykę tego "artykułu" który sam z siebie jest przemocowy, bo stawia kibolstwo wyżej niż resztę mieszkańców, to autor powinien zostać ukarany. Ładnie zakamufowane przesłanie, ale czytelne....."myślicie albo tak jak my, albo jesteście zerem".
  Cała ta banda kibolstwo prezentująca swoje bandyckie zachowania, obraża dobre imię klubu i i prawdziwych kibiców.

 • Gość (ten co nie mieszka w Bia - niezalogowany 2019-08-26 23:31:42

  Giściówa: poziom twojego wywodu dobitnie potwierdza, że piękne miasto Białystok nie jest obecnie miejscem, w którym warto zamieszkać...

 • gość 2019-08-27 09:14:49

  Treść komentarza...

 • Gość - niezalogowany 2019-08-27 23:16:00

  Żal tylko prawdziwych kibiców... a nie tą bezrozumną 'bandę kiboli' co to policja i sądy teraz ścigają i skazują...

 • gość 2019-09-03 17:12:39

  Poziom komentarzy to żenada, ciekawe kogo uważacie za tych "prawdziwych kibiców", pewnie pajaców z rządu, albo żuli z przed telewizora.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama