Sport, Muzeum będzie Będzie galeria okazało czterech latach - zdjęcie, fotografia

Cztery lata zajęło władzom Białegostoku zrobienie kroku do utworzenia na stadionie miejskim galerii sportu. Pierwotnie miało tam powstać muzeum zapowiadane jeszcze w połowie 2015 roku. Ostatecznie stanęło na galerii, do jakiej choć brakuje jeszcze eksponatów, to ma ona powstać w przyszłym roku.

Przepadło z kretesem Multimedialne Muzeum Jagiellonii, które miało powstać na stadionie miejskim. Taki projekt przygotowali kibice do budżetu obywatelskiego, który nie został nawet poddany pod głosowanie. Mimo ogromnego wysiłku i zapewnień, że wszystko się uda, ostatecznie projekt ten wyleciał całkowicie z grona projektów, co do których mogli wypowiedzieć się białostoczanie. Natychmiast po tej decyzji zastępca prezydenta odpowiedzialny za sport zapowiedział, że muzeum Jagiellonii co prawda nie będzie, ale będzie za to muzeum całego białostockiego sportu.

O to muzeum jeszcze w 2017 roku dopytywał radny Sebastian Putra. Prosił o przedstawienie pełnej procedury dla tej inwestycji. A prosił dlatego, że podczas jednego z posiedzeń komisji sportu Rady Miasta Rafał Rudnicki zapewniał, że wszystko zmierza we właściwym kierunku. Co ostatecznie sprowadziło się do zabezpieczenia pomieszczeń na tego rodzaju placówkę. Miałyby one znajdować się pod trybunami dla gości. A to oznacza, że w trakcie meczu nikt nie będzie miał tam wstępu poza przyjezdnymi kibicami.

„(…) Rada Miasta – podejmuje uchwałę o utworzeniu muzeum, określając jednocześnie przedmiot jego działalności, nazwę i siedzibę oraz zapewniając środki potrzebne do rozpoczęcia i prowadzenia działalności oraz rozwoju muzeum, a także utrzymania obiektu, w którym prowadzona jest działalność muzealna. Należy także zapewnić bezpieczeństwo zgromadzonym zbiorom. Rada Miasta nadaje także statut instytucji, który podlega uzgodnieniu z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego” – wyjaśniał w czerwcu 2017 roku w odpowiedzi radnemu Putrze Tadeusz Truskolaski.

Rada Miasta uchwały nie podjęła, ponieważ do chwili obecnej nikt takiej nie przedłożył pod głosowanie. Jednak najwyraźniej koncepcja musiała się zmienić i to dość mocno. Najprawdopodobniej w Białymstoku, na stadionie, muzeum sportu w ogóle nie będzie. Ale za to ma pojawić się galeria sportu. Przynajmniej taką placówkę teraz zapowiadają władze miasta. W tym roku ma zostać przygotowana dokumentacja projektowa, ponieważ w budżecie miasta radni zapisali na ten cel 400 tys. złotych.

- Chcemy połączyć dwie rzeczy: w przyszłym roku mamy 100-lecie Jagiellonii Białystok i chcielibyśmy zaprezentować historię klubu, a z drugiej strony zależy nam, żeby pokazać historię białostockiego sportu, eksponując sukcesy konkretnych zawodników – przekazał Polskiemu Radiu Białystok zastępca prezydenta Białegostoku odpowiedzialny za sport – Rafał Rudnicki.

Oprócz tego, że procedura związana z utworzeniem placówki rusza dopiero po czterech latach od momentu zapowiedzi jej powstania, to nie wiadomo czy – nawet jeśli dokumentacja projektowa zostanie przygotowana – galeria powstanie. Miasto będzie musiało postarać się o eksponaty do galerii, aby był tam w ogóle sens wybrać się samemu lub z rodziną czy znajomymi. Jednak ambicje są takie, aby galeria sportu powstała w przyszłym roku. Ma kosztować około 1 miliona złotych.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska)

Muzeum nie będzie. Będzie galeria. Tak okazało się po czterech latach komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama