Muzeum Wojska zaprasza na wystawę o pierwszych latach niepodległości Białegostoku

Kultura, Muzeum Wojska zaprasza wystawę pierwszych latach niepodległości Białegostoku - zdjęcie, fotografia
LUT 19
Muzeum Wojska, Białystok. ul. Kilińskiego 7 godz: 14:00

Muzeum Wojska w Białymstoku zaprasza na otwarcie wystawy "Pierwsze lata niepodległości – Białystok". Wydarzenie odbędzie się w najbliższy wtorek, 19 lutego 2019 roku o godz.14:00 na sali wystaw czasowych.

Kiedy 11 listopada 1918 r. we francuskiej miejscowości Compiegne podpisywano rozejm kończący I wojnę światową, w Warszawie zapanowała euforia. Późniejszy premier II RP Jędrzej Moraczewski pisał: Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie!

Warszawa, Kraków, Łódź, Kielce wszędzie udzielała się euforia. Co działo się w Białymstoku? Tutaj mieszkańcy na niepodległość musieli poczekać. Prawie cztery miesiące trwały pertraktacje nad umowami które miały skutkować wyjazdem stacjonujących tu żołnierzy niemieckich. Nasz dzień niepodległości przypadł na 19 lutego 1919 roku.

- Wystawa na którą mamy przyjemność zaprosić, składa się z trzech części. W pierwszej pokazujemy poczekalnie dworca kolejowego wraz z kolejarzem odliczającym czas do białostockiej niepodległości. Następnie widzimy symboliczną wymianę żołnierzy niemieckich – odjeżdżających i żołnierzy polskich, którzy do niego wkraczają – przekazał Marcin Koziński z Muzeum Wojska w Białymstoku.

Ostatni moduł wystawy przybliża historię pierwszej administracji białostockiej, oraz zdarzenia z sierpnia 1920 r.- Bitwy Białostockiej, która zdaniem autorów ekspozycji – stanowi ostatni etap drogi do suwerenności miasta

(Źródło i foto: MW/ oprac. Kalina)

Muzeum Wojska zaprasza na wystawę o pierwszych latach niepodległości Białegostoku komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama