Wiadomości, Białostoczku przydałby jeszcze jeden parking ogólnodostępny parkingu będzie - zdjęcie, fotografia

Szczególnie w godzinach popołudniowego szczytu zaparkowanie pojazdu pomiędzy ulicą Tysiąclecia Państwa Polskiego a Kombatantów, graniczy niemal z cudem. W jednym miejscu jest skupionych wiele podmiotów, do których mieszkańcy dojeżdżają. Ale parkować nie ma gdzie. Prezydent uważa, że dodatkowy parking powinien tam budować prywatny inwestor.

Ogromny wieżowiec, ale również przyległa do niego zabudowa handlowa i usługowa, generuje spory ruch. Pod adresem Aleja Tysiąclecia Państwa Polskiego 10 i 10A funkcjonuje wspólnota mieszkaniowa, ale nie tylko. Obok znajduje się „Biedronka”, inne mniejsze sklepy, placówka bankowa, przedszkole, centrum medyczne, restauracja, szkoła językowa oraz inne pomniejsze działalności. Do tych miejsc dojeżdżają pracownicy, choć przede wszystkim klienci. Problem polega na tym, że miejsc parkingowych jest tam jak na lekarstwo.

Niedawno, bo w końcówce listopada tego roku, o budowę parkingu ogólnodostępnego w tym miejscu zwracał się radny Henryk Dębowski. Wskazywał na kłopoty z parkowaniem, na licznie działające w tym miejscu podmioty gospodarcze, zarówno handlowe, usługowe i edukacyjne. Prosił prezydenta Białegostoku, aby naprzeciwko tej wspólnoty, gdzie znajdują się miejskie grunty, Miasto Białystok wybudowało parking. Rozwiązałoby to częściowo kłopoty z parkowaniem.

W związku z deficytem miejsc postojowych na osiedlu Białostoczek, w szczególności na terenie Wspólnoty Mieszkaniowej Tysiąclecia 10A, gdzie prowadzone są liczne punkty użyteczności publicznej takie jak sklepy, przedszkola czy centra medyczne, z których korzystają mieszkańcy całego miasta, proszę o wybudowanie na przeciwległym terenie, ogólnodostępnych miejsc postojowych (na działkach miejskich o numerach 251/2; 451/2 oraz 451/1), z których będą mogli korzystać tutejsi klienci. Obecnie dostęp do funkcjonujących na terenie wspólnoty sklepów i innych punktów użyteczności publicznej jest utrudniony, a sami mieszkańcy nie mogą często zaparkować swoich pojazdów, z powodu zbyt małej ilości miejsc postojowych, które zostały założone na etapie wydawania decyzji o pozwoleniu na budowę przedmiotowych budynków” – pisał w interpelacji do prezydenta Białegostoku radny Henryk Dębowski.

Nawiązując do interpelacji z dnia 29 listopada 2018 r. w sprawie budowy parkingu w pasie drogowym ul. Kombatantów informuję, iż zapewnienie odpowiedniej ilości miejsc postojowych leży w gestii inwestorów, bądź też właścicieli punktów handlowo – usługowych. Miasto Białystok posiada bardzo ograniczone środki finansowe na realizację wszystkich inwestycji, dlatego też zadania polegające na budowie tego typu parkingów są z reguły wykonywane przy współfinansowaniu zainteresowanych podmiotów. Biorąc pod uwagę powyższe w chwili obecnej nie planuje się budowy przedmiotowego parkingu” – odpisał radnemu Dębowskiemu Tadeusz Truskolaski.

Prezydent przypomniał również w swojej odpowiedzi, że Miasto Białystok wybudowało na Kombatantów 55 miejsc postojowych. Jednak są one mocno oddalone od miejsca, o którym wspominał radny Dębowski w swojej interpelacji. Służą one zresztą głównie urzędom znajdującym się w okolicy oraz firmom, które mają tam swoje siedziby.

Radny Dębowski wskazywał na źródło finansowania, które mogłoby posłużyć budowie parkingu naprzeciwko wspólnoty z Alei Tysiąclecia Państwa Polskiego. Jego zdaniem dałoby się wygospodarować środki z inwestycji drogowej, która ma być realizowana po sąsiedzku – to jest z przebudowy Alei Tysiąclecia Państwa Polskiego od ronda Putry do ulicy Wileńskiej. Prezydent jednak nie wyraził zgody, aby jakiekolwiek środki z budowy drogi przesuwać na budowę parkingu.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska)

Reklama

Na Białostoczku przydałby się jeszcze jeden parking ogólnodostępny. Ale parkingu nie będzie komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama