21°C bezchmurnie

Na budynku komunalnym długo był komunistyczny patron

Komunistyczni patroni mieli zniknąć z przestrzeni publicznej na mocy ustawy dekomunizacyjnej. W Białymstoku teoretycznie zniknęli, ale w praktyce nadal są. Na dodatek na budynku należącym do Miasta Białystok.

Z prośbą o interwencję w tej sprawie zwrócili się do naszej redakcji mieszkańcy bloku z zasobów komunalnych z Nowego Miasta. Choć od dłuższego czasu mieszkają przy ulicy Św. Jerzego 40, na budynku wciąż widać patrona z minionej epoki, którego być tam nie powinno. To im się wyraźnie nie podoba i proszą o zmianę na nazwę właściwą lub chociaż zamalowanie widniejącego z daleka nazwiska – Rzymowski.

Minął rok jak nazwa ulicy została zmieniona na św. Jerzego. Wszystkie bloki naokoło mają pozmieniane nazwy, są nowe tabliczki na ulicy z nową nazwą, a na naszym bloku wciąż widać nazwisko Rzymowski. To wprowadza dezorientację i być może jest łamaniem prawa, bo tego komunisty nie powinno tu być od roku” – napisała do naszej redakcji jedna z mieszkanek tego bloku.

Najwyraźniej mieszkańcy skierowali swoje kroki również do radnego Henryka Dębowskiego, który w ubiegłym tygodniu zwrócił się do prezydenta Białegostoku z interpelacją dokładnie w tej samej sprawie. Prosi on Tadeusza Truskolaskiego o spowodowanie zmiany nazwy patrona na bloku mieszkaniowym, którego przecież zgodnie z prawem, być tam już nie powinno od ponad roku.

W odpowiedzi na wniosek mieszkańców proszę aby blok przy ulicy Św. Jerzego został prawidłowo oznakowany. Z informacji napływających od mieszkańców wynika, że widnieje na nim jeszcze stara nazwa ulicy Rzymowskiego 40, która w wyniku dekomunizacji w zeszłym roku zmieniła swoją nazwę. Proszę aby zbadał Pan tą sprawę i w razie potrzeby podjął stosowne działania” – czytamy w interpelacji radnego Dębowskiego.

Na większości bloków spółdzielnie mieszkaniowe oraz wspólnoty, zmieniły już widniejące nazwy – o ile na budynku był wymalowany napis. Bo tablice z nowymi nazwami ulic zostały zmienione bardzo szybko. Byliśmy na miejscu zaledwie kilka dni temu, co zresztą widać na filmie - jak to wyglądało tuż przed weekendem, kiedy komunistyczny patron wciąż tam był. Natomiast dziś mieszkańców spotkała niespodzianka. Nazwiska Rzymowski już nie widać. Zostało usunięte z elewacji. Wygląda na to, że prośby w końcu zostały wysłuchane. 

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska)


Na budynku komunalnym długo był komunistyczny patron komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się