Na odrę w Podlaskiem chorowały osoby nieszczepione

Wiadomości, odrę Podlaskiem chorowały osoby nieszczepione - zdjęcie, fotografia

Kilka zachorowań na odrę to jeszcze nie epidemia. Niemniej, odra jest chorobą zakaźną i szybko przenosi się dalej. W województwie podlaskim od początku tego roku do końca października hospitalizowano trzy osoby chore na odrę. Te trzy osoby nie były szczepione.

Białostoczanie żywo śledzą doniesienia z innych części Polski odnośnie rozprzestrzeniania się groźnego wirusa. Odra znów wróciła i nawet w tym miesiącu są odnotowane przypadki zachorowań. Nie ma na razie mowy o żadnej epidemii. Choć można mówić o ogniskach wirusa. Te ogniska choroby potwierdzono między innymi na Mazowszu, Lubelszczyźnie i na Pomorzu. Jak przekazały służby sanitarne, na odrę zachorowały głównie osoby niezaszczepione – Polacy i obywatele Ukrainy.

W całym województwie podlaskim, choć mamy tu przecież wielu przyjezdnych, takich ognisk na razie nie stwierdzono. Białostocki sanepid przekazał w miniony wtorek, 6 listopada, że od początku bieżącego roku do końca października, odnotowano tylko trzy przypadki zachorowania na odrę. Co warto podkreślić, te trzy przypadki dotyczą nie tylko Białegostoku, ale całego województwa.

- W województwie podlaskim od początku br. roku do 31 października na odrę zachorowały 3 osoby – wszystkie były nie szczepione. Apelujemy o dopełnienie obowiązku szczepienia przeciwko odrze, śwince i różyczce wobec dzieci, które dotychczas nie zostały zaszczepione #odra #szczepienia – przekazał w komunikacie na twitterze białostocki sanepid.

O odrze, ale także o innych chorobach zakaźnych, zaczęło być głośno wraz z rozszerzaniem się ruchu tak zwanych antyszczepionkowców. Coraz więcej rodziców odmawia szczepienia dzieci, ale podają ku temu wiele argumentów. Niezależnie od tego, choroby zakaźne do Polski przywożą przede wszystkim obcokrajowcy, którzy nie byli szczepieni. To informacja podana oficjalnie przez Główny Inspektorat Sanitarny.

- Na terenie Polski, w okresie od 1 stycznia do 15 października 2018 r. zarejestrowano 128 przypadków zachorowań na odrę. W analogicznym okresie roku 2017 zgłoszono ich 58. Zachorowania na odrę w Polsce są związane przede wszystkim z przywlekaniem choroby z zagranicy lub zakażeniem osób, które nie są zaszczepione przeciwko odrze przez osoby nie będące narodowości polskiej – przekazał w komunikacie Główny Inspektorat Sanitarny.

Lekarze alarmują i przypominają – odra jest groźna. Jedna chora osoba może zarazić od 12 do nawet 19 osób w bliskim otoczeniu. Z powodu powikłań pochorobowych prowadzić może nawet do zgonu. Najbardziej narażone są w tym przypadku małe dzieci oraz osoby dorosłe po 20 roku życia. Wirus odry przenosi się drogą kropelkową, jak kaszel, kichanie osoby chorej na osoby zdrowe oraz przez bezpośrednią styczność z wydzieliną z nosa, gardła lub moczem osoby chorej. Najbardziej skuteczną formą zabezpieczenia przed tą chorobą są szczepienia. Chronią przed odrą dzieci i dorosłych nawet w 98 proc. Przy podwójnym zaszczepieniu w 100 proc.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)

Na odrę w Podlaskiem chorowały osoby nieszczepione komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama