Wiadomości, Pieczurkach stoją adresu numerów drogi dojazdowej - zdjęcie, fotografia

Co najmniej kilka domów na osiedlu Pieczurki nie posiada ani numerów, ani adresów. Co gorsza, nie posiada także drogi dojazdowej prowadzącej do tych domów. Mieszkańcy bezskutecznie od kilku lat walczą o budowę drogi, która miała być tam zrealizowana, co rozwiązałoby masę problemów. Ale rozwiązania tych problemów wciąż nie widać.

Jak to jest możliwe, że w Białymstoku powstały domy bez adresów i bez drogi dojazdowej? Bardzo prosto. Ludzie, którzy chcieli się budować na swoich działkach otrzymali z urzędu miejskiego w Białymstoku decyzje pozwalające na budowę domów, ponieważ w planach była tam budowa drogi, która gwarantowałaby zgodnie z prawem dostęp z tych nieruchomości do drogi publicznej. Zatem ludzie pobudowali domy, ale od lat mieszkają bez adresu zameldowania, bez numerów domów i bez drogi dojazdowej do tych domów.

O sprawie pisaliśmy już prawie dwa lata temu, kiedy do komisji zagospodarowania przestrzennego Rady Miasta mieszkańcy z osiedla Pieczurki zgłaszali problemy. I to poważne problemy. Bo w razie zagrożenia życia nie dojedzie do nich ani karetka pogotowia, ani straż pożarna, ani nawet policja. Poza tym i tak nie będą w stanie podać adresu służbom ratunkowym, bo taki nie istnieje. Temat miał załatwić były zastępca prezydenta Adam Poliński, który obiecał mieszkańcom, że droga dojazdowa zostanie wybudowana tak szybko jak będzie to możliwe.

Ale zastępca prezydenta opuścił urząd i sprawa znów leży odwleczona. Tyle tylko, że odwleczona być nie powinna, ponieważ w budżecie miasta zabezpieczono pieniądze na budowę drogi, która rozwiązałaby problemy, z jakimi ludzie borykają się od lat. W tym roku natomiast Prezydent Białegostoku decyzją odmówił zatwierdzenia podziału nieruchomości, projektu budowlanego i decyzji o pozwoleniu na budowę.

W decyzji wskazano, że wnioskodawca nie usunął nieprawidłowości w dokumentacji projektowej, wskazanych w postanowieniu z dnia 03.08.2018 r., znak: DAR-V.6740.2.6.2018, wydanym w oparciu o art. 35 ustawy prawo budowlane” – piszą mieszkańcy do radnego Stefana Nikiciuka, wyjaśniając swoje problemy.

Budowa tej drogi jest przekładana z roku na rok jeszcze od 2015 roku, kiedy to została po raz pierwszy wpisana do listy inwestycji, które powinny być zrealizowane. I każdego roku przepisywano ją na nowo do nowego budżetu. W styczniu tego roku, kiedy Rada Miasta przyjmowała uchwałę budżetową, sprawa ponownie była dyskutowana. I to wówczas prezydent Białegostoku w odpowiedzi na pytania radnej Alicji Biały przekazał, że jest problem z podziałem nieruchomości. A skoro jest problem i nie da się tych nieruchomości podzielić, droga nie będzie mogła być wybudowana. Choć jak się okazało w trakcie debaty, podział nieruchomości blokuje tylko jedna osoba.

Jednocześnie informujemy, że jako mieszkańcy i właściciele nieruchomości nie mamy swobodnego dostępu do naszych działek. Korzystamy w dojazdach ze służebności przejazdu, formalnego lub nie, natomiast pozwolenia na budowę domów były wydawane zgodnie z planem powstania drogi. Są także problemy z uzyskaniem odbioru budynków do użytkowania czy podpięcia mediów, ponieważ nie można formalnie nadać numerów domów” – piszą do radnego Stefana Nikiciuka mieszkańcy z domów bez adresu.

Radny Nikiciuk przekazał list mieszkańców do prezydenta Białegostoku i w interpelacji poprosił o podanie wyjaśnień – w czym tak naprawdę tkwi problem. Niezależnie od tych wyjaśnień, w tym roku nie ma szans na rozpoczęcie nawet prac związanych z budową tej drogi, ponieważ kwota przeznaczona na ten cel w wysokości 1 mln 180 tys. złotych została zdjęta i przeznaczona na inne zadania. Pozostaje pytanie, czy mieszkańcy części osiedla Pieczurki będą mogli liczyć na drogę w przyszłym roku i czy Miasto zdecyduje się na podział nieruchomości wbrew protestom jednej osoby. Tym bardziej, że może to zrobić, bo takie prawne możliwości są.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska)

Na Pieczurkach stoją domy bez adresu, bez numerów i bez drogi dojazdowej komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama