Wiadomości, pierwszy podlaski odcinek Carpathii decyzja środowiskowa - zdjęcie, fotografia

Tuż przed długim weekendem Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku wydała długo oczekiwaną decyzję środowiskową dla pierwszego w województwie podlaskim odcinka trasy Via Carpathia. To dobra wiadomość, ponieważ decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności, co pozwala podejmować kolejne działania związane z budową tej potrzebnej arterii drogowej.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wystąpiła do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku z wnioskiem o wydanie decyzji środowiskowej jeszcze we wrześniu ubiegłego roku. Pierwotnie postępowanie miało zakończyć się w kwietniu tego roku, ale tak się nie stało. Powodem przedłużenia postępowania była konieczność wystąpienia do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku o uzgodnienie warunków realizacji przedsięwzięcia.

Przedsięwzięcie zaś dotyczyło pierwszego podlaskiego odcinka trasy Via Carpathia, czyli drogi ekspresowej S19 na odcinku Choroszcz – Ploski wraz z budową odcinka drogi krajowej nr 65 Kudrycze – Kuriany – Grabówka. I to ten odcinek być może wkrótce będzie realizowany. Tuż przed długim weekendem, bo w minioną środę, 14 sierpnia, została bowiem wydana decyzja środowiskowa, bez której nie można rozpocząć żadnej dużej inwestycji drogowej.

„(…) zawiadamiam, iż Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku na wniosek Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad reprezentowanego przez pełnomocnika Pana Macieja Bernarda Gorysza Zastępcę Dyrektora Oddziału GDDKiA w Białymstoku w dniu 14 sierpnia 2019 r. wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie drogi ekspresowej S19 na odcinku Choroszcz – Ploski wraz z budową odcinka drogi krajowej nr 65 Kudrycze – Kuriany – Grabówka oraz budową i przebudową dróg innej kategorii i niezbędnej infrastruktury” – czytamy w obwieszczeniu zamieszczonym w Biuletynie Informacji Publicznej RDOŚ.

Wiadomo również, że decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności, ale to wcale nie znaczy, że już można działać pełną parą. Od decyzji strony postępowania mogą się jeszcze bowiem odwoływać w terminie 14 dni, czyli w zasadzie prawie do końca sierpnia tego roku. Ale póki co, w tej chwili nie ma żadnej informacji, aby jakieś odwołanie już wpłynęło.

Planowany termin wbicia pierwszej łopaty pod budowę Trasy Via Carpathia to połowa roku 2022, czyli już za niespełna trzy lata. Z punktu widzenia Białegostoku odcinek z Choroszczy do Plosek będzie jednym z kluczowych, bo będzie stanowił pierwszą prawdziwą obwodnicę naszego miasta od strony zachodniej. Miejscami może przebiegać tylko około 500 metrów od nowo wybudowanej Trasy Niepodległości, która jest obwodnicą śródmiejską.

Przypominamy w tym miejscu, że RDOŚ rozpatruje jeszcze drugi wniosek Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o wydanie decyzji środowiskowej. Tym razem na odcinek drogi ekspresowej S19 od miejscowości Ploski nad Narwią, do Chlebczyna na południe od Bugu. Do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku ten wniosek wpłynął na początku stycznia 2019 roku.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: GDDKiA)

Na pierwszy podlaski odcinek Via Carpathii jest już decyzja środowiskowa komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2019-08-19 10:37:07

    W 2022 roku inwestycja powinna zostać ZAKOŃCZONA a nie wabi ie pierwszej łopaty..róbta tak dalej

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama