Każdego roku na polskich drogach ginie wielu pieszych, ale też i kierowców. Nasze województwo nie jest tu wyjątkiem, bo zwyczajnie nie jest wolne od takich zdarzeń. W miniony czwartek, 21 marca, kilka instytucji połączyło siły w celu poprawy bezpieczeństwa i odwrócenia niechlubnych statystyk. Ale to nie wszystko, ponieważ do życia powołana została też "Dziecięca Szkoła Bezpieczeństwa", która będzie działała do wakacji. Nauczy bezpiecznych zachowań w każdych okolicznościach.

Można powiedzieć, że miniony czwartek, 21 marca, był nie tylko pierwszym dniem wiosny, bo na przykład w Białymstoku ten dzień upłynął jednak pod znakiem bezpieczeństwa i to odmienianego przez wszystkie przypadki. Na początek podpisany został list intencyjny w sprawie promowania bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym. Sygnatariuszy było sporo, ponieważ pod listem widniały podpisy przedstawicieli Policji, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, Uniwersytetu w Białymstoku, Liceum Plastycznego z Supraśla oraz Grupy Ratowniczej „Nadzieja”.

- Jest to akcja pod tytułem „Patrz i słuchaj” skierowana zarówno do kierujących pojazdami jak i niechronionych uczestników ruchu drogowego, jakimi są osoby piesze. Ta akcja ma na celu zwrócenie uwagi jak ważnym jest bezpieczeństwo pieszych, którzy poruszają się po tych drogach, zachowanie ostrożności, przechodzenie przez jezdnię na przejściach dla pieszych oraz tam, gdzie tych przejść nie ma. Jak też zwrócić uwagę kierujących, jak powinni zachować się przy dojeżdżaniu do przejścia dla pieszych, jak zachować się, kiedy w pobliżu znajduje się pieszy. I te działania będą miały na celu właśnie przypominanie wszystkim uczestnikom – jak powinniśmy zachować się w tej przestrzeni ruchu drogowego – powiedział zastępca naczelnika wydziału ruchu drogowego KWP w Białymstoku kom. Dariusz Matynka.

- Spotkaliśmy się, żeby podpisać list intencyjny. Nasz cel to bezpieczeństwo ruchu drogowego, zwiększenie go maksymalnie. Wszyscy mamy to głęboko w sercu – mówił na chwilę przed podpisaniem tego listu Przemysław Sarosiek, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Białymstoku.

Inicjatorem działań i pomysłodawcą akcji jest Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku, a dokładniej jej Wydział Ruchu Drogowego. I jak przekazał kom. Dariusz Matynka, do współpracy zostały zaproszone te podmioty, które działają na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. I chodzi tu nie tylko o edukację najmłodszych, ale wszystkich uczestników ruchu drogowego.

- Jak wiemy Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego to nie tylko szkolenie kierowców czy przeprowadzanie egzaminów na kierowców, bo to także działalność, która wkracza w ten etap, gdzie dużo się mówi o bezpieczeństwie i poprawie tego bezpieczeństwa. Pozostali partnerzy tutaj też będą współdziałali, aby ze swojej dziedziny, ze swojej perspektywy spojrzeć na bezpieczeństwo ruchu drogowego tak, aby poprawić to bezpieczeństwo na drogach – wyjaśnił kom. Dariusz Matynka.

Krótko po podpisaniu listu intencyjnego zaprezentowany został krótki spot filmowy promujący akcję. Jest dostępny na górze naszej strony internetowej. Można go odtworzyć wciskając ikonkę „play”. To jednak nie wszystko, ponieważ tego samego dnia na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego 22 uczniów szkół średnich wzięło udział w 16. edycji Dnia Przedsiębiorczości. Blok tematyczny, poświęcony zagadnieniom z ruchu drogowego, został przygotowany wspólnie z Wydziałem Ruchu Drogowego KWP w Białymstoku. Młodzież, podzielona w kilkuosobowe grupy, brała udział w warsztatach teoretyczno-praktycznych obejmujących:

- blok teoretyczny z zagadnień poświęconych bezpieczeństwu ruchu drogowego (prezentacja multimedialna);

- praktyczne ćwiczenia dla młodzieży mającej uprawnienia kat. B z bezpiecznej jazdy samochodem (troleje, talerz Stewarta, slalom itp.);

- omówienie podstawowych kwestii związanych z przygotowaniem do egzaminu praktycznego na prawo jazdy kat. B – dla osób planujących w przyszłości przystąpić do egzaminu;

- promowanie bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym – wykorzystanie tzw. symulatora zderzeń oraz alkogogli;

- instruktaż związany z udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej w wykonaniu przedstawiciela PCK w Białymstoku.

Wszyscy uczestnicy dostali na koniec drobne upominki: plecaki od WORD, oraz smycz i długopis z Urzędu Marszałkowskiego.

Nasze bezpieczeństwo jednak nie zależy tylko i wyłącznie od tego co się dzieje na drodze. Jest cała masa sytuacji, w których należy wiedzieć jak się zachować, na co uważać, czego unikać i co zrobić, gdy znajdziemy się w sytuacji zagrożenia. Stąd też, również w miniony czwartek, 21 marca, w 100. rocznicę utworzenia Policji Państwowej, zainaugurowana została w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Białymstoku "Dziecięca Szkoła Bezpieczeństwa". I jak sama nazwa wskazuje, akcja skierowana jest do najmłodszych mieszkańców województwa podlaskiego.

- Akademia ma na celu edukację z zakresu bezpieczeństwa obejmującego różne obszary codziennego życia. Dzieci poznają między innymi zasady bezpiecznych zachowań w domu, dowiedzą się co zrobić gdy wybuchnie pożar czy też tego, jak należy zachowywać się w lesie. Inaugurację dziecięcej akademii bezpieczeństwa rozpoczął Naczelnik Wydziału Prewencji nadkomisarz Maciej Zakrzewski. Tego typu zajęcia trwać będą do czerwca – przekazała Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku.

I również w tę akcję także włączyły się inne podmioty, które będą dokładać wszelkich starań w edukowaniu najmłodszych pod kątem bezpieczeństwa. Sam projekt akcji został przygotowany przez profilaktyków z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku we współpracy ze Strażą Pożarną, Kuratorium Oświaty w Białymstoku, Nadleśnictwem Dojlidy oraz białostocką spółką "Lech".

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: podlaska.policja.gov.pl)

Na Podlasiu będzie bezpieczniej komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama