Wiadomości, Podlasiu potrzebny deszcz Zagrożeniem lasów tylko pożary - zdjęcie, fotografia

Sytuacja pożarowa w podlaskich lasach jest zła. Strażacy właściwie codziennie wyjeżdżają do gaszenia ognia, o czym pisaliśmy kilka dni temu. Zagrożenie na większości terenu województwa określane jest jako średnie, na północnym wschodzie - duże. Ale to nie jedyny problem związany z panującą suszą. Leśnicy podkreślają, że sprzyja ona rozwojowi szkodników.

Jak tłumaczy w rozmowie z naszą redakcją Jarosław Krawczyk, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, komentując aktualną sytuację pożarową na Podlasiu, leśnicy na bieżąco patrolują teren. Prowadzone są także obserwacje stanu lasu w punktach alarmowo - dyspozycyjnych nadleśnictw, do których zadań należą m.in. monitorowanie zagrożenia pożarowego, przyjmowanie wszystkich informacji o zdarzeniach, przetwarzanie otrzymanych informacji na szczegółowy adres zdarzenia, kierowanie własnych sił i środków oraz wzywanie straży pożarnych.

Krawczyk podkreśla, że prawie wszystkie nadleśnictwa z RDLP w Białymstoku posiadają samochody patrolowo - gaśnicze, wyposażone w 400-litrowe zbiorniki wodne i prądownicę do gaszenia pożarów, a RDLP w Białymstoku dysponuje także dwoma samolotami gaśniczymi typu Dromader, które wspomagają walkę z żywiołem z powietrza.

Nasz rozmówca zaznacza także, że 24 kwietnia był dniem, w którym na terenie RDLP w Białymstoku wybuchło aż 16 pożarów, w tym jeden największy - w Nadleśnictwie Płaska w Puszczy Augustowskiej. Spaleniu uległo ok. 20 hektarów lasu, w tym 4 ha zrębu i 7 ha młodnika. Przyczyną pożaru było zerwanie linii energetycznej przechodzącej nad powierzchnią zrębu. Aktualnie, straty są w trakcie szacowania.

Susza niewątpliwie zwiększa ryzyko powstania pożaru. Jednak długotrwały brak deszczu powoduje także intensywny rozwój owadów, takich jak kornika drukarza czy kornika ostrozębnego. Są to także sprzyjające warunki do rozwoju szkodników pierwotnych, takich jak brudnica mniszka w drzewach iglastych oraz zwójek i piędzików w lasach liściastych - wyjaśnia Jarosław Krawczyk. - Leśnicy muszą być czujni, bo ogołocone przez szkodniki z liści drzewa potrafią bardzo szybko uschnąć.

Obecnie, w lasach na terenie województwa podlaskiego stopień zagrożenia pożarowego określa się jako średni. Wyjątek stanowi połnocny obszar - teren Puszczy Augustowskiej, gdzie ryzyko wystąpienia pożaru określa się jako duże.

(Piotr Walczak / Foto: pixabay.com)

Na Podlasiu potrzebny jest deszcz. Zagrożeniem dla lasów są nie tylko pożary komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama