Wiadomości, północy regionu mgłę będzie można niemal nożem kroić - zdjęcie, fotografia

Jeszcze przed północą pojawić ma się bardzo gęsta mgła. To niebezpieczne zjawisko pogodowe widoczne będzie w całej północnej części województwa podlaskiego. Piesi i kierowcy powinni na siebie uważać, ponieważ widoczność ma być ograniczona do maksymalnie 200 metrów. Przydadzą się zatem nie tylko światła przeciwmgielne, ale także elementy odblaskowe.

Każda pora roku ma swoje niebezpieczne zjawiska. Wydaje się jednak, że najmniej konfliktowa jest wiosna i jesień. To mylna ocena, ponieważ tak wiosenne, jak i jesienne miesiące, mają swoje „niespodzianki”, które powinny wzbudzić czujność oraz uwagę do zachowania większej ostrożności. Jednym z nich są silne zamglenia, które obserwować będziemy tej nocy w północnej części województwa podlaskiego.

Wczesnym popołudniem na redakcyjne skrzynki mailowe dotarł komunikat ostrzegawczy z Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Podlaskiego, w którym czytamy o tym, że od około godz. 23.00 może zrobić się niebezpiecznie z powodu gęstej mgły. Zjawisko utrzyma się długo, bo niemal aż do wtorkowego południa.

Ważność: od godz. 23:00 dnia 21.10.2019 do godz. 11:00 dnia 22.10.2019 r. Prawdopodobieństwo: 75%. Przebieg: Prognozuje się gęste mgły ograniczające widzialność miejscami od 100 m do 200 m” – czytamy w komunikacie, jaki dotarł na naszą redakcyjną skrzynkę.

Mgła to nic innego, jak naturalny, widoczny aerozol składający się z drobnych kropelek wody lub kryształków lodu zawieszonych w powietrzu w pobliżu powierzchni Ziemi, które powoduje w przyziemnej warstwie powietrza zmniejszenie widzialności. Pojawia się, kiedy woda i wilgoć w glebie paruje, ale nie może podnieść się dostatecznie wysoko do atmosfery. Dodatkowo drobinki wody zawarte w kłębach mgły, odbijają światło. I to dlatego zjawisko to jest tak groźne dla kierowców, ale również dla pieszych i nawet dla pilotów. Mgła powstaje zawsze, kiedy dostateczna ilość pary wodnej ulega ochłodzeniu, natomiast zawarta w nim para wodna zaczyna się skraplać. Często sytuacja taka zachodzi, gdy powietrze ochładza się od podłoża wychłodzonego po nocy.

Gęste mgły, które spowiją nasz region, będą dokuczliwe dla mieszkańców powiatów: augustowskiego, grajewskiego, kolneńskiego, miasta Łomża, łomżyńskiego, monieckiego, sejneńskiego, sokólskiego, suwalskiego oraz miasta Suwałki. Dodamy, że co najmniej do końca tygodnia podobnych zjawisk pogodowych można się spodziewać także w pozostałych powiatach województwa podlaskiego. Głównie dlatego, że w ciągu dnia nadal będą utrzymywały się wysokie temperatury, które wieczorem i nocą gwałtownie zaczną spadać. Poważniejsze ochłodzenie w naszym regionie spodziewane jest dopiero w okolicy Święta Zmarłych.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: pixabay.com/ autumn)

Na północy regionu mgłę będzie można niemal nożem kroić komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama