11°C bezchmurnie

Na pomoc polskim Tatarom

Jak już podawaliśmy na naszych łamach, w nocy z 30 kwietnia na 1 maja spłonęła Tatarska Jurta w Kruszynianach. Właściciele nie poddali się po tej tragedii i zapraszają wszystkich do siebie. Każdy może przyjechać, pomóc w sprzątaniu pogorzeliska i zjeść posiłek, za który wrzuca datek – ile może, ile chce.

Jeszcze w trakcie akcji gaśniczej wiadomo było, że straty będą duże. Zakończenie tej akcji pokazało, że straty są, ale ogromne. Prawie całkowicie spłonął jeden z budynków. To właśnie w nim mieszkali właściciele Tatarskiej Jurty. Kuchnia ocalała, dlatego tak gościnni zawsze polscy Tatarzy, mogą nadal świadczyć usługi turystom i wszystkim, którzy zawitają do Kruszynian.

Tuż po pożarze pojechało tam wiele osób. Większość na miejscu próbowała pomóc. Jedni sprzątali, inni myli ocalałe z pożogi przedmioty. Jeszcze inni starali się pomóc zostawiając datki na odbudowę Tatarskiej Jurty. Między innymi był tam jeden z naszych miejskich radnych, od którego otrzymaliśmy zdjęcia. Od niego również dowiedzieliśmy się, że Tatarska Jurta zaprasza wszystkich do siebie na majówkę. I nawet, jeśli ktoś miał inne plany na początek majowego weekendu, warto, aby zajrzał właśnie tam i wsparł naszych rodaków.

- Co prawda, trwa jeszcze szacowanie strat, ale można i warto tam pojechać. Zachęcam w każdym razie do przyjazdu do Kruszynian. Na miejscu można zjeść, a zamiast opłat za posiłki, można złożyć datki na odbudowę pogorzeliska. Kto nie ma planów na majówkę, może się wybrać i wesprzeć polskich Tatarów – powiedział naszej redakcji radny Paweł Myszkowski.

Tym, którzy z różnych powodów, nie będą w stanie jutro lub pojutrze wybrać się do Kruszynian, zostaje inny termin. Bardzo szybko ludzie dobrej woli skrzyknęli się, by pomóc rodzinie Bogdanowiczów, która od wielu lat dbała o Kruszyniany i pracą własnych rąk stworzyła Tatarską Jurtę. W najbliższą niedzielę, w godzinach 12.00-19.00 odbędzie się na miejscu impreza charytatywna, podczas której zbierane będą datki na odbudowę gospodarstwa. Pieniądze przydadzą się także na bieżące utrzymanie pogorzelców, którzy w pożarze stracili wiele rzeczy i przedmiotów.

Ludzi dobrego serca nie brakuje. Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska zapewni scenę i nagłośnienie. Ukłony dla Domu Kultury w Sokółce! Wystąpi też sokólski zespół folklorystyczny. Społeczność tatarska staje ramię w ramię z rodziną Dżannety. Zagra również Buńczuk. Do tego już swój udział potwierdził zespół Blue Mahoe i Roki. Imprezę poprowadzi Dariusz Szada. Szukamy wciąż kolejnych artystów (nie tylko muzyków), którzy będą chcieli podzielić się swoją twórczością na rzecz rodziny Bogdanowiczów. Będzie gdzie rozstawić stragany. Jeżeli chcesz się przyłączyć, skontaktuj się z nami. Czekamy na Wasze telefony pod nr 511 899 577. Piszcie też w wiadomościach prywatnych. Udostępniajcie wydarzenie. Bądźmy razem” – podają na wydarzeniu facebookowym organizatorzy spontanicznej akcji.

Z pewnością Tatarską Jurtę da się odbudować szybciej niż zakładano. Dziś, być może właściciele jeszcze sami w to nie wierzą, jednak ludzi przejętych tragedią jest tak wiele, że niemal z każdej strony płynie pomoc i głosy wsparcia. Zachęcamy do włączenia się w akcję pomocy, do wsparcia odbudowy i przede wszystkim obecność w Kruszynianach w tych trudnych dla rodziny Bogdanowiczów dniach.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: Paweł Myszkowski i Tatarska Jurta)


Na pomoc polskim Tatarom komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl