Jeże to jeże, ale jerzyki to nie jeże. Rzadko spędzają czas na ziemi, a nawet w ogóle jakiejś statycznej pozycji. Latają non stop i robią w czasie tego latania dużo pożytecznych rzeczy. Na przykład zjadają komary i meszki oraz inne insekty, których człowiek raczej nie kocha. W Białymstoku nad stawami na Mickiewicza ma się pojawić jedna wieża dla jerzyków, aby miały gdzie pomieszkać w czasie swojego pobytu w naszym mieście.

Jerzyki opuściły już nasze miasto. W tej chwili większość z nich jest w drodze do Afryki. Niektóre poleciały tam wcześniej. Ale wrócą w przyszłym roku. I wówczas dobrze byłoby, aby miały gdzie mieszkać. To mało uciążliwe ptaki i jeszcze na dodatek bardzo pożyteczne. Jeden jerzyk potrafi upolować dziennie nawet do 20 tys. komarów, much i meszek. Kiedy jest ich dużo, plaga komarów czy meszek raczej grozić nam nie będzie. Z tego względu jeszcze w czerwcu tego roku radny Henryk Dębowski zwracał się z interpelacją do prezydenta Białegostoku, aby w naszym mieście pojawiły się budki przeznaczone specjalnie dla jerzyków.

W związku z występującą ostatnio na naszym terenie plagą komarów bardzo proszę aby rozważył Pan montaż budek lub wież dla jerzyków, które pomogą mieszkańcom skutecznie walczyć z komarami. Jerzyki to bardzo pracowite i pożyteczne ptaki, które potrafią upolować nawet do 20 tys. komarów, much i meszek dziennie. Biorąc pod uwagę potencjał tych ptaków należałoby zadbać o to, aby w Białymstoku powstało jak najwięcej takich budek” – napisał w interpelacji do Prezydenta Białegostoku radny Dębowski.

Prezydent tym razem nie powiedział „nie”. Jednak do montażu budek czy lokalizacji wież, w których jerzyki mogłyby zakładać gniazda, podchodzi dość – można powiedzieć – oszczędnie. Na razie pojawić ma się jedna wieża, na której mają zostać zamontowane budki dla ptaków. Z nich mogłyby skorzystać właśnie jerzyki. Ta wieża zostanie zbudowana nad stawami na Mickiewicza.

Miasto Białystok, w ramach przebudowy stawu przy ul. Mickiewicza przewiduje budowę wieży, na której wydzielono strefę, gdzie istnieje możliwość zamieszczenia budek dla ptaków osiedlających się w koloniach np. jerzyków. Pozwolenie na przebudowę stawu zostało udzielone decyzją Prezydenta Miasta Białegostoku Nr 463/2019 z dnia 11 czerwca 2019 r. znak: DAR-V.6740.1.33.2019” – odpisał radnemu Dębowskiemu zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Jerzyki zdecydowanie bardziej od wież z budkami preferują otwory na dachach i poddaszach. Dlatego z chęcią zamieszkują wyższe partie bloków, gdzie zakładają gniazda w otworach wentylacyjnych. W przeciwieństwie do innych ptaków są właściwie bezkonfliktowe i mało uciążliwe. Jerzyki to czyste ptaki, nie śmiecą, nie brudzą i w ogóle większość czasu spędzają w powietrzu. Latając jedzą, piją, nawet dokonują aktu prokreacji i tam też śpią. Ornitolodzy nazywają je podniebnymi chuliganami. Ale nie z racji na dokuczliwość ptaków, a raczej z powodu akrobacji, jakie potrafią wykonywać w powietrzu.

Z odpowiedzi na interpelację radnego Dębowskiego dowiadujemy się jeszcze, że budki dla jerzyków być może będą montowane w przyszłości – poza tymi na wieży przy stawach na Mickiewicza. Jeśli Miasto Białystok będzie miało środki finansowe na zakup i montaż budek, takie budki się pojawią. A przynajmniej chęć budowy wież dla jerzyków wyraził zastępca prezydenta Białegostoku.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: pixabay.com/ swift)

Na razie będzie jedna wieża dla jerzyków. Przy stawach na Mickiewicza komentarze opinie

  • tumak - niezalogowany 2019-09-14 16:29:02

    To są jerzyki na foto ?! Ha ha haaa...

  • tumak - niezalogowany 2019-09-14 16:30:08

    To są jerzyki na foto ?! Ha ha haaa...

  • gość 2019-09-14 18:20:19

    Niebawem radny Debowski bedzie wystepowal z interpelacja lepienia balwana na swoje podobienstwo.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama