11°C pochmurno z przejaśnieniami

Na stacjach paliw na razie w cennikach spokój. Ale tylko na chwilę

Motoryzacja, stacjach paliw razie cennikach spokój tylko chwilę - zdjęcie, fotografia

Niewiele zmieniło się na stacjach paliw w poświątecznym tygodniu. Ceny benzyny utrzymały się na poziomie z końca marca, a olej napędowy nieznacznie potaniał. Kierowcy muszą się jednak liczyć z tym, że za tankowanie będziemy płacić więcej - uważają analitycy e-petrol.pl. - Wyhamowanie podwyżek cen paliw na rynku detalicznym w ostatnich dniach jest pozytywnym zaskoczeniem, które wynika głównie z topniejących marż właścicieli stacji. Zarobek na litrze sprzedanej benzyny czy diesla jest już jednak tak mały, że w nadchodzącym tygodniu wzrost kosztów tankowania wydaje się być nieunikniony.

Jak zwraca uwagę Urszula Cieślak z Biura Maklerskiego Reflex, prowadzącego monitoring rynku paliw, podwyżki cen paliw na stacjach wyhamowały, ale ceny pozostają na poziomach blisko tegorocznego maksimum. Z uwagi na korekty w dół - odnotowane na części stacji - średnie ceny paliw w kraju ukształtowały się teraz na poziomie minimalnie niższym niż przed Wielkanocą.

Obecnie są następujące:
benzyna bezołowiowa 95 - 4,71 zł/l (-1 gr/l),
benzyna bezołowiowa 98 - 5,01 zł/l (-1 gr/l),
olej napędowy - 4,62 zł/l (-2 gr l),
autogaz - 2,04 zł/l (-1 gr/l).
 
Eksperci z BM Reflex komentują, że sytuacja na stacjach była w minionym tygodniu dynamiczna. Na części ceny paliw jeszcze wyraźnie rosły, na innych pozostawały bez zmian lub spadały. Taki też scenariusz jest najbardziej prawdopodobny na ten tydzień.

- Warto podkreślić duże zróżnicowanie skali i kierunku zmian cen paliw w poszczególnych województwach. W niektórych odnotowaliśmy wzrost średnich poziomów cen rzędu 2-5 groszy na litrze, w innych spadki rzędu nawet 5-7 groszy na litrze. W konsekwencji notujemy zmniejszanie różnicy między minimalnymi a maksymalnymi poziomami cen w kraju - podaje Urszula Cieślak. - Przed rokiem za benzyny i olej napędowy płaciliśmy odpowiednio 13 i 20 groszy na litrze więcej. Tańszy o 8 groszy niż przed rokiem zostaje autogaz.

Przewidywane na ten tydzień przez Jakuba Boguckiego i Grzegorza Maziaka z e-petrol.pl przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 4,68-4,79 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,59-4,71 zł, a dla autogazu 2,02-2,08 zł.

(Piotr Walczak / Foto: pixabay.com)


Na stacjach paliw na razie w cennikach spokój. Ale tylko na chwilę komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl