7°C całkowite zachmurzenie

Na terenie Aresztu Śledczego będzie miejsce pamięci ofiar systemów totalitarnych

Kiedy: 2018-10-15 , godzina: 00:00 | Gdzie: Areszt Śledczy w Białymstoku

Wiadomości, terenie Aresztu Śledczego będzie miejsce pamięci ofiar systemów totalitarnych - zdjęcie, fotografia

W najbliższy poniedziałek, 15 października, w białostockim areszcie śledczym przy ul. Kopernika, zostanie otwarta Izba Pamięci, poświęcona ofiarom totalitaryzmu hitlerowskiego i sowieckiego. W piwnicach budynku administracji, miejscu egzekucji setek ofiar z lat 1939-1945 powstała Izba Pamięci. To miejsce pod wieloma względami wyjątkowe, jedyne w tej części kraju.

Od roku Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Białymstoku wraz z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku pracował nad koncepcją upamiętnienia ofiar, których szczątki wydobywane są na terenie białostockiego aresztu i terenie przyległym. Wyniki prowadzonych prac oraz skala ekshumacji (kilkaset wydobytych szkieletów) wpłynęły na podjęcie decyzji o usytuowaniu miejsca pamięci ofiar na terenie dzisiejszego aresztu.

Kierownictwo jednostki wydzieliło w piwnicach budynku administracyjnego dwa pomieszczenia, z przeznaczeniem na usytuowanie w nich Izby Pamięci. Są to pomieszczenia, w których wedle badań prowadzonych przez IPN, wykonywane były wyroki śmierci na działaczach podziemia niepodległościowego.

- O pomoc w aranżacji wnętrz zwróciliśmy się do architekta profesora Andrzeja Dworakowskiego. Zależało nam, by nowo powstałe miejsce upamiętnienia, nie było tylko kolejną wystawą czy miejscem edukacji historycznej. Po kilku miesiącach prac powstały pomieszczenia atmosferą odwołujące się do tych mrocznych czasów. Jest to jednocześnie pomnik wszystkich ofiar, zamordowanych na terenie dzisiejszego aresztu – przekazał mjr Michał Zagłoba, rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Białymstoku.

W pomieszczeniach Izby Pamięci wyeksponowane zostały między innymi rzeczy osobiste znalezione podczas ekshumacji, które zostały umieszczone w czterech specjalnie skonstruowanych gablotach. Jednocześnie na podświetlanych tablicach umieszczone zostały informacje o aparacie represji  z tamtych lat.

- Chcemy, aby to miejsce było dostępne dla wszystkich. Obecnie pracujemy nad systemem wpuszczania na teren jednostki penitencjarnej zorganizowanych grup osób, chcących odwiedzić piwnice aresztu śledczego. Ustaliliśmy, że zgłoszenia osób chętnych przyjmował będzie białostocki oddział IPN i w zależności od liczby osób w grupie oraz możliwości jednostki penitencjarnej, ustalony zostanie dzień i godzina wejścia na teren aresztu – dodał mjr Zagłoba.

Harmonogram i informacje praktyczne:

Data: 15 października 2018 r.

Miejsce: Areszt Śledczy w Białymstoku ul. Kopernika 21

(Źródło i foto: SW/ oprac. Cezarion)


Na terenie Aresztu Śledczego będzie miejsce pamięci ofiar systemów totalitarnych komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl