Nad Białą wystąpi kapela Kapela DiaBuBu. Będzie też potańcówka

Kultura, Białą wystąpi kapela Kapela DiaBuBu Będzie potańcówka - zdjęcie, fotografia
LIP 21
bulwary przy ulicy Włókienniczej 22 godz: 20:00

Pomysłodawcy projektu Biała Czysta Kulturalna – rzeka dla mieszkańców zapraszają na koncert i potańcówkę na rzece Białej, organizowane w ramach cyklu wydarzeń pod nazwą „Kultura nad rzeką Białą”. 21 lipca (sobota) 2018 o godzinie 20.00 na scenie na rzece Białej obok bulwarów przy ulicy Włókienniczej 22 (za budynkiem ośrodka Telewizji Polskiej w Białymstoku) do tańca przygrywać będzie Kapela DiaBuBu.

Kapelę DiaBuBu tworzą: Jakub Stefanowicz – skrzypce, Bartosz Puliński – harmonia, Jakub Korona – baraban. Grają melodie głównie regionów: łowickiego i rawskiego. Wykonują starodawne mazurki, oberki, kujawiaki, kujony i kujawiony, polki, tanga i fokstrociki, w tym melodie żydowskie - w sposób, który nie pozostawia wątpliwości, że to muzyka żywa, aktualna tu i teraz, bez trudu wlewająca we współczesne ciała i dusze taneczną energię.

Muzycy łączą młodzieńczy wigor z niemałym już doświadczeniem wykonawczym. Zdążyli już dać się poznać miłośnikom mazurków, oberków i kujawiaków min. na Festiwalu Pieśni Naszych Korzeni w Jarosławiu, Warszawskim Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata (laureaci I miejsca oraz nagrody publiczności w konkursie Stara Tradycja organizowanym w ramach festiwalu w roku 2014) oraz w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej (inicjatywy Warszawskiego Domu Tańca), w Wilnie na Skamba Skamba Kankliai czy w krakowskiej Piwnicy pod Baranami.

Do dziś najważniejszym źródłem inspiracji i repertuaru pozostaje dla DiaBuBu bezpośrednia nauka od wiejskich mistrzów, takich jak harmoniści Sławomir Czekalski, Czesław Kocemba i skrzypek Jan Szymański z Łowickiego czy bracia Rochale: Wiesław, harmonista i Janusz – skrzypek, klarnecista i bębnista – z Rawskiego. Kapela czerpie również z archiwalnych nagrań, zarejestrowanych w domach łowickich i rawskich muzykantów w latach 1985-2000 przez Andrzeja Bieńkowskiego, a także z archiwów Łódzkiego Muzeum Etnograficznego, wydawnictw płytowych Polskiego Radia, Instytutu Sztuki PAN oraz materiałów znalezionych w Internecie.

12 listopada 2014 roku w Studiu Polskiego radia im. W. Szpilmana miała miejsce premiera płyty „Kolberg po Żydowsku” – wspólnego projekt Fundacji Muzyka Odnaleziona oraz Muzeum POLIN – na, której to płycie można usłyszeć melodie w wykonaniu mi.n. Kapeli DiaBuBu.

(21 lipca 2018 r., sobota, godz. 20.00, bulwary przy ulicy Włókienniczej 22, za budynkiem ośrodka Telewizji Polskiej w Białymstoku)

(BL)

Nad Białą wystąpi kapela Kapela DiaBuBu. Będzie też potańcówka komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama