-6°C pochmurno z przejaśnieniami

Najmłodsi zobaczą nowinki techniczne na Politechnice Białostockiej

Kiedy: 2017-09-13 , godzina: 10:15

Wiadomości, Najmłodsi zobaczą nowinki techniczne Politechnice Białostockiej - zdjęcie, fotografia

Na co dzień mają ograniczony dostęp do nowinek technicznych, dzięki "Strefie Nowych Technologii", mogą zobaczyć, jak działa robot przemysłowy, do czego można wykorzystać kamerę termowizyjną czy sprawdzić, co dzieje się z autem w czasie zderzenia z przeszkodą. 12 i 13 września Politechnikę Białostocką odwiedzają uczniowie z podlaskich wsi.

Politechnika Białostocka wspólnie białostockim odziałem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci (lider) realizuje projekt "Strefa Nowych Technologii – zajęcia rozwijające uzdolnienia dzieci". Z zajęć skorzysta ponad 80 uczniów klas V i VI szkół podstawowych ze wsi: Stara Kamionka, Maławicze Dolne, Geniusze, Bogusze, Janowszczyzna, Stara Rozedranka.

Na Wydziale Mechanicznym PB uczniowie zapoznają się m.in. z podstawami obsługi i programowania robotów przemysłowych. Pod kierunkiem dr inż. Justyny Tołstoj-Sienkiewicz przygotują prosty program służący do wykonania określonej sekwencji ruchów manipulatora robota. Dr inż. Andrzej Koszewnik pokaże uczniom proces technologiczny i przybliży podstawy obsługi paneli sterowniczych w zautomatyzowanej linii technologicznej. Młodzież odwiedzi też stanowisko stacji diagnostycznej, zobaczy urządzenia, jakimi badane są pojazdy. Z dr. inż. Jarosławem Czabanem sprawdzi, jakie są skutki zderzenia samochodu z przeszkodą.

Na zajęciach z użyciem kamery termowizyjnej uczniowie dowiedzą się, ile ciepła wydzielają urządzenia, których używamy (np. suszarka do włosów czy czajnik). Wykonają też pomiar ciepła wytwarzanego przez silniczki elektryczne napędzające zabawki. Na zakończenie uczniowie wezmą udział w warsztatach "I ty możesz być kreatywna/y". Dr inż. Jerzy Sienkiewicz podpowie jak twórczo rozwiązywać problemy. Ćwiczenia pokażą jak znajdować nietypowe zastosowania dla dowolnych przedmiotów, uczniowie będą też budować konstrukcje przestrzenne za pomocą spaghetti, pianki i taśmy papierowej oraz tworzyć wieże z kubków plastikowych bez ich dotykania.

Wszystkie zajęcia przygotowane są specjalnie dla młodzieży w wieku szkolnym. Ich celem jest poszerzenie wiedzy przekazywanej na lekcjach w szkole oraz rozbudzenie zainteresowań nowymi technologiami.

Projekt uzyskał dofinansowanie z budżetu samorządu województwa podlaskiego na realizację w 2017 roku zadań z zakresu nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania.

Zajęcia na Politechnice Białostockiej odbywają się w godzinach 10:15 - 16:00.

(Źródło i foto: PB/ oprac. Kalina)

Najmłodsi zobaczą nowinki techniczne na Politechnice Białostockiej komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl