Największy organizm zajmujący najwięcej powierzchni na ziemi to…

Wiadomości, Największy organizm zajmujący najwięcej powierzchni ziemi to… - zdjęcie, fotografia
  • Fotka nr 0 z 5
  • Fotka nr 1 z 5
  • Fotka nr 2 z 5
  • Fotka nr 3 z 5
  • Fotka nr 4 z 5

Czy znacie organizm, który zajmuje największą powierzchnię na Ziemi? Nie jest to ani płetwal błękitny, ani sekwoja. Wielu na pewno się zdziwi, bo to wyglądający z pozoru niewinnie grzyb.

Za największy organizm pod względem zajmowanej powierzchni uznano opieńkę ciemną odkrytą w 2001 r. w Górach Błękitnych we wschodnim Oregonie. Grzybnia tego pojedynczego osobnika zajmowała powierzchnię 8,9 km², a masa szacowana jest na 605 ton.

Opieńka jest pasożytem żerującym na martwych oraz żywych drzewach, wywołuje tym samym chorobę o nazwie opieńkowa zgnilizna korzeni. Prowadzi to najczęściej do obumarcia całego drzewa. Grzyb jest niebezpieczny dla drzewostanu, ale dla człowieka nie stanowi większego zagrożenia.

Ze względu na swój oryginalny i znakomity smak, opieńki świetnie sprawdzają się w kuchni. Zbieramy zazwyczaj opieńkę miodową i ciemną. W Polsce grzyby te najczęściej są marynowane. Można je również suszyć i stosować jako dodatek do dań mięsnych, a także do zup, sosów czy sałatek. Na Podlasiu znana i ceniona jest zupa opieńkowa.

Opieńki znajdziemy nie tylko w lesie, ale także w parkach, sadach. Szukać należy ich dopiero późną jesienią. Największy wysyp opieniek obserwuje się zazwyczaj od października do końca listopada.

(Źródło: bialystok.lasy.gov.pl/ oprac. ASM/ Foto: A. Laskowska-Ginszt)

Największy organizm zajmujący najwięcej powierzchni na ziemi to… komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama