Wiadomości, Najwyższy stopień zagrożenia Przez Polskę przetacza nawałnica - zdjęcie, fotografia

Powoli, ale konsekwentnie przemieszcza się nad Polską front burzowy. Synoptycy jeszcze w sobotę, 15 czerwca, ogłosili najwyższy stopień zagrożenia. Możliwe są nie tylko duże opady deszczu z wyładowaniami atmosferycznymi i gradem, ale również lokalnie przechodzące trąby powietrzne.

Nad Podlasiem chmury mają się pojawić około 4 nad ranem. Tak przynajmniej przewidywali synoptycy, za którymi centrum zarządzania kryzysowego przekazywało alerty. Najtrudniejsza sytuacja ma panować w siedmiu województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, łódzkim, warmińsko-mazurskim i lubuskim – jak widać na szczęście bez podlaskiego. Co nie znaczy, że to się nie zmieni. O tej porze roku, jak można było się już przekonać, front burzowy może zmienić się w kilkanaście minut.

IMGW-PIB OSTRZEGA: BURZE Z GRADEM/1 podlaskie (11 powiatów) od 04:00/16.06 do 18:00/16.06.2019 deszcz do 40 mm, porywy do 90 km/h. Dotyczy powiatów: augustowski, białostocki, Białystok, bielski, hajnowski, moniecki, sejneński, siemiatycki, sokólski, wysokomazowiecki i zambrowski” – czytamy w komunikacie ostrzegawczym Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Podlaskiego.

Kolejny raz jest to alert pierwszego stopnia, co oznacza, że zjawisko jest bardzo prawdopodobne i niebezpieczne. Sprawdziliśmy jeszcze w serwisach pogodowych pokazujących w czasie rzeczywistym burze i wyładowania atmosferyczne. Wygląda na to, że stolica Podlasia jest w miarę bezpieczna – w przeciwieństwie do północnej części naszego regionu. W powiecie suwalskim, kolneńskim, grajewskim, ale także i łomżyńskim raczej na pewno trzeba się spodziewać dużych opadów deszczu i gradu.

Takie zjawiska pogodowe przy jednocześnie utrzymujących się wysokich temperaturach będą szczególnie niekorzystne dla naszego samopoczucia. Osoby odczuwające zmiany pogodowe mogą mieć silne bóle głowy, kłopoty z ciśnieniem, zaś wszyscy inni raczej będą czuć senność oraz ogólny spadek aktywności. I takie samopoczucie może towarzyszyć nam przez większą część niedzieli.

Od upałów odpocząć mamy w najbliższy poniedziałek. Wówczas temperatura ma spaść poniżej 25 stopni i znów popada deszcz. Jednak szybko wrócić mają upalne dni, choć nie aż tak, jak to było w mijającym tygodniu. Temperatura powyżej 30 stopni Celsjusza ma się pojawić za tydzień w sobotę – tak przynajmniej przewidują prognozy długoterminowe. Do tego czasu należy zaopatrzyć się w porządny parasol, bo padać ma przez cały tydzień, choć przelotnie i z różnym natężeniem.

Tak, czy inaczej, najbliższa noc w województwie podlaskim upłynie pod znakiem błyskawic i grzmotów. Tak ma też być nawet przez większą część niedzieli. Jak podają synoptycy, kolejny front burzowy ma do Polski przyjść z południa i możliwe, że będzie to w najbliższy poniedziałek.

(Cezarion/ Foto: pixabay.com/ lightning-bolt)

Najwyższy stopień zagrożenia. Przez Polskę przetacza się nawałnica komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama