Od 10 do 12 maja potrwają Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Organizowane są już po raz szósty, ale tegoroczna edycja będzie wyjątkowa, ponieważ połączona z obchodami 15. rocznicy wstąpienia Polski do UE. Jak zapowiada urząd marszałkowski, beneficjenci programów unijnych, w tym oczywiście Regionalnego Programu Operacyjnego, otworzą drzwi do swoich projektów. Ale to nie wszystko, bowiem uwieńczeniem DOFE w naszym regionie będzie piknik rodzinny w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej, który organizuje właśnie UMWP.

Świętowanie rozpocznie się już w najbliższy piątek.

Chcemy pokazać, w jaki sposób pieniądze unijne "pracują" w województwie podlaskim. Szykujemy dobrą zabawę, na którą serdecznie zapraszamy - mówi Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.

Zaprasza przy tym Podlasian do wzięcia udziału w wydarzeniu.

Podczas Dni Otwartych chcemy pokazać, jak mocno rozwinął się nasz region przez te 15 lat członkostwa w UE, jakie inwestycje powstały, innowacyjne przedsięwzięcia - zapowiada Joanna Sarosiek, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego UMWP.

Projekty, które zostaną udostępnione zwiedzającym, zostały zrealizowane przy wsparciu różnych programów, w tym oczywiście Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013 i 2014-2020. Organizacje zrzeszające przedsiębiorców już od kilku tygodni zachęcały swoich członków do wzięcia udziału w naborze projektów do szóstej edycji Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Na przykład Klaster Obróbki Metali promował go w wewnętrznej komunikacji mailowej z klastrowiczami. To nie dziwi, ponieważ firmy zrzeszone w KOM są stałymi beneficjentami unijnych dotacji i wiele z nich ma czym się pochwalić w zakresie zrealizowanych inwestycji. Zgłoszenia przyjmowano do 15 kwietnia.

Akcja prowadzona będzie w całej Polsce, w każdym województwie - zaplanowano ponad 800 wydarzeń. To okazja dla mieszkańców naszego regionu, by zajrzeć do obiektów, które zwykle są zamknięte dla zwiedzających, obejrzeć wiele miejsc za darmo lub ze zniżką. Warto z tej okazji skorzystać, zwłaszcza że beneficjenci projektów realizowanych przy wsparciu unijnym, przygotowali wiele atrakcji dla zwiedzających.

Organizowane będą pikniki rodzinne, zmagania sportowe, konkursy, koncerty, zabawy i wiele, wiele innych. A wszystko po to, aby zaprezentować Podlasianom skalę zmian, jakie nastąpiły w regionie dzięki obecności w UE i wykorzystaniu unijnych funduszy.

Wydarzenia organizowane będą w całym województwie podlaskim, m.in. w Białymstoku, Grajewie, Łomży, Suwałkach, Bielsku Podlaskim, Ciechanowcu, Hajnówce, Gibach, Szelmencie, Krynkach, Zambrowie, Borysówce, Łapach, Wasilkowie, Drohiczynie.

W stolicy województwa będzie można np. zwiedzić Wodociągi Białostockie - obiekty technologiczne i laboratorium badania wody na terenie Stacji Uzdatniania Wody Pietrasze czy oczyszczalni ścieków przy Produkcyjnej, gdzie są m.in. zlokalizowane inwestycje z udziałem funduszy UE. Z kolei Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza do podziwiania panoramy miasta z dachu, bezpłatne zwiedzanie budynku, a KPK na piknik rodzinny w zajezdni autobusowej. Oczywiście to tylko wybrane przykłady atrakcji, jakie przygotowały różne instytucje.

Punktem kulminacyjnym będzie piknik rodzinny w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej, podczas którego razem z mieszkańcami będziemy świętować i dobrze się bawić - zapowiada Kosicki.

Piknik, czyli Miasteczko Funduszy Europejskich, odbędzie się 12 maja, w niedzielę. Gospodarzami są: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego i Wojewódzki Urząd Pracy.

Na mieszkańców czekają konkursy z nagrodami, warsztaty kulinarne, garncarskie, kowalstwa, znakowanie rowerów, pokazy służb mundurowych, koncerty, miasteczko ruch drogowego.

To też okazja, by uzyskać poradę na temat możliwości otrzymania pomocy unijnej - zaznacza Joanna Sarosiek.

Do tej edycji DOFE beneficjenci z województwa podlaskiego zgłosili 57 projektów, w tym 23 z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

(Oprac. P. Walczak / Foto: Wrota Podlasia)

Nasz region mocno się rozwinął przez ostatnie lata. Ta impreza ma to pokazać komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama