Nauczyciele znów będą strajkować. Akcja protestacyjna będzie teraz mniej dokuczliwa

Wiadomości, Nauczyciele znów będą strajkować Akcja protestacyjna będzie teraz mniej dokuczliwa - zdjęcie, fotografia

We wtorek, 15 października, rozpocznie się w polskich szkołach strajk włoski. Nauczyciele będą wykonywali tylko te czynności, które są opisane przepisami Prawa oświatowego – poinformował Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Taka decyzja to wynik ankiety przeprowadzonej przez ZNP wśród pracowników wszystkich typów szkół, placówek oświatowych i przedszkoli będących i niebędących członkami Związku. Jak podaje ZNP, anonimową ankietę w formie papierowej wypełniło 227,5 tys. osób.

Uczestnicy ankiety byli pytani m.in. o kontynuację protestu, a w przypadku odpowiedzi twierdzącej - o udział w akcji protestacyjnej. Zdaniem prawie co drugiego respondenta działania protestacyjne powinny być kontynuowane. Na pytanie „Jaka jest Pana/Pani opinia na temat działań protestacyjnych w oświacie?” 47,3 proc. respondentów odpowiedziało, że „działania protestacyjne powinny być kontynuowane”.

Związek Nauczycielstwa Polskiego pytał także o udział w preferowanej formie protestu. Ponad połowa (55,3 proc.) ankietowanych wskazała na protest włoski czyli niewykonywanie pozastatutowych zadań w swojej szkole/przedszkolu/placówce. Co piąty nauczyciel był za udziałem w manifestacjach lub za wznowieniem strajku ogólnopolskiego (odpowiednio 22 proc. i 18 proc. respondentów).

Z ankiety wynika, że respondenci oceniają kondycję polskiego systemu edukacji na trójkę. Taką odpowiedź w pięciostopniowej skali wskazało 47,4 proc. W oparciu o wyniku ankiety, Prezydium Zarządu Głównego ZNP zdecydowało zatem o rozpoczęciu protestu włoskiego od 15 października.

- Po wyborach ZNP przedstawi wniosek w sprawie utworzenia komitetu inicjatywy obywatelskiej; chcemy, by pensja zasadnicza nauczyciela dyplomowanego była równa przeciętnemu wynagrodzeniu w kraju – poinformował w środę prezes związku Sławomir Broniarz.

(Źródło: http://kurier.pap.pl/ oprac. Cezarion/ Foto: bialystok.pl)

Nauczyciele znów będą strajkować. Akcja protestacyjna będzie teraz mniej dokuczliwa komentarze opinie

  • gość 2019-10-13 09:39:37

    Zrobi ktoś w końcu porządek z tą czerwoną hołotą ???

  • gość 2019-10-13 17:45:27

    tak a lekarz stażysta zaczyna od 5tys i za dwa lata ucieka z kraju po studiach za free

  • gość 2019-10-13 17:46:21

    tak a lekarz stażysta zaczyna od 5tys i za dwa lata ucieka z kraju po studiach za free:)

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama