Od grudnia autobusy spółki PKS Nova nie docierają już tak często, jak było to do tej pory, do wielu podbiałostockich miejscowości. Zarząd spółki transportowej zdecydował o zawieszeniu połączeń, głównie porannych. Powodem jest brak kierowców i w związku z tym brak możliwości wykonania usług przewozowych.

O braku połączeń autobusowych do niektórych miejscowości pod Białymstokiem poinformowali nas mieszkańcy i czytelnicy. Ludzie nie byli uprzedzeni wcześniej, że połączenia znikną z dnia na dzień. Spółka przesłała informacje do urzędów gmin, a te pospiesznie podawały komunikaty na swoich stronach internetowych, ale też nie wszystkie urzędy takie informacje zamieściły. Ludzie byli zdezorientowani i jak zwykle w takich sytuacjach pojawiły się spekulacje.

Między innymi takie, że połączeń nie ma, bo poprzednie władze nawaliły, a to jeszcze obecna nie dała rady. Innymi plotkami pojawiającymi się w sieci było również i to, że gminy same postanowiły zapewnić transport swoim mieszkańcom. Powód jednak był zupełnie inny. Zgodnie z obietnicą z końca listopada, zwróciliśmy się do zarządu spółki PKS Nova z pytaniem dotyczącym powodu zawieszenia połączeń autobusowych.

- Powodem zawieszeń części kursów był brak kierowców mogących realizować połączenia na rzeczonych relacjach. W przypadku poprawy sytuacji kadrowej w grupie kierowców, Spółka rozważy przywrócenie przedmiotowych kursów – przesłano naszej redakcji odpowiedź z sekretariatu PKS Nova.

Jak ustaliliśmy już sami, kierowców nie ma, ponieważ zarobki nie są satysfakcjonujące. Kierowcy zatrudnieni w PKS Nova zarabiają poniżej 2 tys. złotych, niektórzy nieco więcej. Trudno sobie w tej sytuacji wyobrazić, że chętnych będzie sporo, kiedy mogą zarobić drugie i więcej tyle podejmując zatrudnienie w innych firmach transportowych, w tym także spedycyjnych. Tym bardziej, że praca kierowcy jest odpowiedzialna i wymaga dyspozycyjności także w niedzielę, święta i dni ustawowo wolne od pracy.

Całkiem niedawno padały zapewnienia, że spółka PKS Nova jest w całkiem dobrej kondycji finansowej. Nie zaciąga nowych długów, kupuje nowe autobusy. Tylko najwyraźniej nie jest aż tak dobrze, skoro nie ma pieniędzy na godziwe wynagrodzenia dla najważniejszych w zasadzie pracowników. Pracowników, bez których istnienie firmy mija się z celem.

Do Czarnej wzrosły ceny biletów z 3 zł na 4 zł, przy takim stanie usług to po prostu śmiech na sali...” – komentuje na naszym nośniku Szymon.

Do Studzianek wzrosły ceny biletów, zabrano nam kursy autobusów. Zaczynam żałować że tu się osiedliłem. Dzieci nie mają czym wrócić do domu ze szkoły” – pisze poniżej Dariusz.

Co istotne w tej sytuacji, to to, że od dłuższego czasu nie było jakąś wielką tajemnicą, że PKS Nova ma kłopoty z werbunkiem nowych kierowców. Część pracowników przechodziła na emerytury, inni otrzymywali atrakcyjniejsze warunki pracy u przewoźników prywatnych oraz białostockiej komunikacji. Mimo to, oficjalnie zabrakło komunikatu o złym stanie kadrowym i nie było podjętych wcześniej działań mających na celu uniknięcie obecnej sytuacji. Wkrótce temat jeszcze rozwiniemy, bo wydaje się, że kilka słów więcej w tym temacie należy bardzo wyraźnie powiedzieć.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska)

Nie ma kierowców, nie ma jazdy [KOMENTARZ VIDEO] komentarze opinie

 • Gośćpap - niezalogowany 2018-12-10 14:53:01

  Podobnie będzie w Kpkm

 • KIEROWCA - niezalogowany 2018-12-10 17:32:37

  W KPKM Na pewno jak tak dalej pójdzie...także nie polecam pracy w tej firmie ...

 • gość 2018-12-10 20:00:47

  Za to do zarządu chętnych nie brakuje. Pogonić PASOŻYTÓW co do jednego zostawić jednego dyrektora i firma stanie na nogi a nie prezesi , zarządy i inne ciule a w stajni kopcące złomy.

 • gość 2018-12-10 20:01:21

  Za to do zarządu chętnych nie brakuje. Pogonić PASOŻYTÓW co do jednego zostawić jednego dyrektora i firma stanie na nogi a nie prezesi , zarządy i inne ciule a w stajni kopcące złomy.

 • gość 2018-12-11 12:17:18

  Może pani napisać więcej o sytuacji w KPKM, zapytać kierowców co się dzieje?

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama