Wiadomości, mogą wykupić mieszkań bloku dojazdu - zdjęcie, fotografia

Białystok, osiedle Nowe Miasto, ulica Św. Jerzego 40. Kilkudziesięciu mieszkańców chciałoby mieć mieszkania na własność. Zajmują je od 27 lat. Niestety, na drodze stoi... droga. Blok administrowany jest przez KTBS, a uliczka prowadząca do bloku należy do Spółdzielni Mieszkaniowej Budowlani. Droga zatem jest, ale ponieważ jej gospodarz to ktoś inny niż budynku przy Św. Jerzego 40, to i mieszkań wykupić tam nie można. Mieszkańcy są zbulwersowani i czują się bezsilni. Sprawa jest w sądzie.

W bloku znajduje się 80 mieszkań. Około 50 rodzin chciałoby móc je wykupić, by stały się własnościowymi. Póki co - nic z tego. Bo oficjalnie do bloku nie ma dojazdu. To znaczy jest, ale jakby go nie było. Droga wewnętrzna, odbijająca od ulicy Św. Jerzego, która prowadzi pod klatki, jest bowiem pod zarządem innego podmiotu niż budynek. Stąd też nie ma opcji wykupu mieszkań na własność.

Urzędnicy z magistratu, przedstawiciele spółdzielni Budowlani i KTBS rozkładają ręce w rozmowach z nami - nie kryje oburzenia tutejszy mieszkaniec Mateusz Chłus. - Wiemy, że sprawa trafiła do sądu, ale dowiadujemy się o tym jakimiś bocznymi ścieżkami, bo oficjalny przepływ informacji jest bliski zeru.

Droga, owszem, istnieje, tyle że ma innych właścicieli, bo współudziałowcem jest każdy kto ma mieszkanie własnościowe w spółdzielni Budowlani. Mieszkańcy Św. Jerzego 40 liczyli, że sąd uwzględni, iż jest to droga "konieczna". W czerwcu tego roku otrzymali informację, iż sprawa trafiła przed Temidę.

Należy podkreślić, że sądzą się nie mieszkańcy, najemcy, a KTBS ze spółdzielnią Budowlani, by droga była przyznana też dla bloku nr 40. Oficjalnie jego mieszkańcy nie mają prawa do korzystania z niej.

Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze ścieżka, widoczna na zdjęciu (z lewej strony), dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Nasz blok został zbudowany jako przystosowany dla niepełnosprawnych. Stąd i ta wyłożona polbrukiem ścieżka. Tymczasem okazuje się, że tylko połowa jej podlega pod KTBS. To tak, jakby została podzielona na dwa pasy. Jeden dla nas, drugi dla użytkowników ze spółdzielni Budowlani. Z tym że oni z niej nie korzystają - mówi starsza kobieta.

Spór trwa od kilku ładnych lat, a mieszkańcy bloku o numerze 40 do dziś nie wiedzą, na czym stoją. Narzekają, że płacą wysokie czynsze, które mogłyby być znacznie niższe, gdyby ich mieszkania były własnościowe. Twierdzą, że teren wokół bloku jest niezadbany i nie wiadomo, kto ma się tym zająć.

Za 48-metrowe mieszkanie płacę ponad 670 zł. Gdybym mogła je wykupić, czynsz spadłby do około 300, plus gaz czy energia elektryczna. Odnoszę już wrażenie, że nie jesteśmy traktowani poważnie, drugoplanowo, bo nikt nie wie, jak rozwiązać to zawikłanie - przyznaje jedna z mieszkanek.

Jak relacjonuje Chłus, grupa mieszkańców uczestniczyła choćby w sesji rady miasta, gdzie wyraziła swoje zaniepokojenie i przedstawiła absurd całej sytuacji. W sprawę zaangażowali się radni, m.in. Paweł Myszkowski z PiS, ale po zmianie obozu rządzącego mieli już związane ręce.

Wprowadziliśmy stosowne zmiany w uchwale, aby mieszkańcy mogli wykupić mieszkania komunalne. Jednak jak widać, sam akt prawny to za mało, wymaga to jeszcze dobrej woli w magistracie. Nie wierzę, że przez tyle lat nie można rozwiązać problemu z wykupem drogi od spółdzielni lub ustanowieniem służebności dojazdu - wyjaśnia Paweł Myszkowski.

Coś ruszyło, bo rankiem 7 listopada na miejscu zjawili się biegli sądowi, by ustalić stan faktyczny. Była tam i nasza redakcja, co zostało zaprotokołowane. Przybyło też kilkunastu mieszkańców, którzy tłumaczyli, w czym tkwi problem.

Co dalej?

Czekamy - odpowiada Mateusz Chłus.

I dodaje, że sam Bareja miałby tutaj gotowy scenariusz na komedię. Mimo że PRL już za nami...

(Piotr Walczak)

Nie mogą wykupić mieszkań, bo do bloku nie ma dojazdu komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2019-11-09 08:31:46

    ,Magistrat zamiast drogi międzynarodowe wspomagać powinien drogę od spółdzielni wykupić.

  • gość 2019-11-11 22:05:59

    A to komunalki można wykupować?

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama