-0°C bezchmurnie

Nie stomatologia, a ginekologia pilnie musi działać całodobowo

Wiadomości, stomatologia ginekologia pilnie działać całodobowo - zdjęcie, fotografia

Partia Razem nie zrozumiała, albo nie chciała zrozumieć tego, że otwarty całodobowo gabinet ginekologiczny, nie jest lekarskim gabinetem pierwszej potrzeby w Białymstoku. Sprawa ta była już podejmowana kilka miesięcy temu przez prezydenta Białegostoku, ale działacze Razem znajdujący się na listach Inicjatywy dla Białegostoku, nadal forsują swój pomysł z gabinetami ginekologicznymi, które ich zdaniem muszą być otwarte całą dobę.

W Białymstoku są gabinety ginekologiczne i jest ich niemało. Kobiety mogą mieć co najwyżej kłopot z dostaniem się do najbardziej obleganych specjalistów. Bo w sprawach profilaktyki lub doraźnej kontroli, gabinet zawsze jakiś się znajdzie. Ale jeden zlikwidowany gabinet w akademiku Uniwersytetu Medycznego natchnął do zajęcia się tematem dostępności białostoczanek do ginekologa. Choć trzeba dodać, że zniknęły i inne gabinety, ale zupełnie innego profilu niż ginekologiczne.

- Gabinetów niestety już nie ma. Sama pamiętam z czasów studiów, że cieszyły się zaufaniem i popularnością wśród kadry i studentek – powiedziała członkini partii Razem Justyna Rembiszewska, obecnie kandydatka do Rady Miasta z listy Inicjatywa dla Białegostoku.

Partia Razem, ale także i Inicjatywa dla Białegostoku sięgnęła jednak po więcej informacji i wzięła w ręce raport, jaki przygotowała Najwyższa Izba Kontroli – dotyczący dostępności ginekologa. Wyczytała w nim, że niestety, w naszym województwie ta dostępność jest najniższa, bo aż w 93 na 118 gmin nie ma poradni ginekologicznej. Tyle, że nie chodzi o Białystok, ale o inne gminy w naszym regionie. Stąd Białystok, który gabinety ginekologiczne ma, to musi mieć bardziej, bo nawet całodobowy.

Działacze, w tym partii Razem, którzy są na listach Inicjatywy dla Białegostoku, taki całodobowy gabinet ginekologiczny widzieliby w szpitalu miejskim. Jak argumentują – odciążyłoby to SOR-y i pozwoliłoby na zmniejszenie kolejek do innych gabinetów ginekologicznych w mieście. Co ciekawe, wskazują również na potrzeby tych kobiet, których nie stać na opłacanie prywatnych wizyt. Ale już nie widzą potrzeby takiego całodobowego gabinetu stomatologicznego, do którego w kolejce czeka się wcale nie krócej, a usługi medyczne świadczone prywatnie są o wiele droższe niż u ginekologa. Mieszkańcom, którzy mają kłopoty z uzębieniem, proponują przywrócenie gabinetów stomatologicznych w szkołach, lecz już nie całodobowo, tylko normalnie. Szkoła bowiem w nocy nie pracuje. Bo jak boli ząb, to człowiek przecież wytrzyma.

- W szkołach pozostały pielęgniarki-higienistki. Inicjatywa chce przywrócić takie gabinety do szkół. Przemawia za tym argument, że blisko 100% czterdziestolatków i ponad 90% siedmiolatków ma problem z próchnicą. To groźna choroba zakaźna z często ciężkimi powikłaniami. Dzięki powrotowi gabinetów lekarskich i dentystycznych, do szkół zdaniem Inicjatywy wróci profilaktyka próchnicy, jak również wzrośnie świadomość uczniów, rodziców oraz nauczycieli. Poprawie ulegnie też motywacja do większej dbałości o stan zdrowia i uzębienia dzieci i młodzieży – powiedział Michał Saniewski, kandydat na radnego z komitetu Inicjatywa dla Białegostoku, wcześniej członek partii Janusza Palikota Twój Ruch.

Poza takimi, raczej oczywistymi sprawami, jak gabinet ginekologiczny pierwszej potrzeby oraz stomatologiczne gabinety w szkołach, Inicjatywa dla Białegostoku proponuje dofinansowanie zabiegów in vitro oraz profilaktyczne programy zdrowotne dla mieszkańców w różnym wieku. Jak przekonują działacze, trzeba wykorzystać obecność dobrej kadry Uniwersytetu Medycznego w tym względzie.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: Inicjatywa dla Białegostoku)


Nie stomatologia, a ginekologia pilnie musi działać całodobowo komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl