-4°C bezchmurnie

Niebezpieczne zabawki z Chin nie trafią do polskich dzieci

Wiadomości, Niebezpieczne zabawki trafią polskich dzieci - zdjęcie, fotografia

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Białegostoku zatrzymali 800 szt. chińskich zabawek. W tworzywach, z których je wykonano wykryto niebezpieczne dla zdrowia ftalany.

Jedna z podlaskich firm zgłosiła do odprawy w Oddziale Celnym w Białymstoku partię zabawek z Chin. Po kontroli dokumentacji i oględzinach towaru funkcjonariusze postanowili skierować przesyłkę do badań laboratoryjnych. Ich wyniki były jednoznaczne – w plastikowych elementach zabawek wykryto wysokie, wielokrotnie przekraczające dopuszczalne normy stężenie ftalanów.

Ftalany to syntetyczne związki obecne w artykułach z tworzyw sztucznych, nadające im elastyczność. Stosowane są również do produkcji farb i lakierów. Ich nadmiar może być przyczyną astmy oraz prowadzić do zaburzeń układu nerwowego, szczególnie u dzieci. Przy dłuższym kontakcie ze skórą mogą wchłaniać się do organizmu i są łatwo rozpuszczalne w ślinie.

O sprawie funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej poinformowali Podlaskiego Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej, który stwierdził, że zatrzymane wyroby stwarzają zagrożenie dla zdrowia użytkownika i w związku z tym nie mogą być dopuszczone do obrotu.

Bezpieczeństwo i ochrona rynku to jedno z zadań Krajowej Administracji Skarbowej. Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej współpracując z Inspekcją Handlową dbają o to, żeby importowane towary spełniały unijne i krajowe wymogi bezpieczeństwa produktów, w tym składu chemicznego i stężeń niebezpiecznych substancji.

(Źródło i foto: KAS/ oprac. Cezarion)

Niebezpieczne zabawki z Chin nie trafią do polskich dzieci komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl