Niedziela z atrakcją historyczną. Zobaczymy rekonstrukcję Bitwy Białostockiej

Wiadomości, Niedziela atrakcją historyczną Zobaczymy rekonstrukcję Bitwy Białostockiej - zdjęcie, fotografia
SIER 19
Plac NZS godz: 12:30

Już 19 sierpnia br. (niedziela), w centrum Białegostoku, zaprezentowana zostanie rekonstrukcja nawiązująca do epizodów wydarzenia, które w historii zapisało się pod mianem „bitwy białostockiej”.

22 sierpnia 1920 roku w Białymstoku doszło do walk pomiędzy 1 Pułkiem Piechoty Legionów i wycofującymi się spod Warszawy resztkami 16 Armii RFSRR oraz towarzyszącymi im oddziałami 3 Armii RFSRR. Kilkugodzinna akcja militarna prowadzona na ulicach miasta zakończyła się rozbiciem sił bolszewickich i wyzwoleniem Białegostoku. Strona polska miała 34 zabitych i ponad 200 rannych, bolszewicy – ok. 800 zabitych i rannych, a ponad 8000 żołnierzy agresora dostało się do niewoli. Wojska polskie zdobyły trzy pociągi, samolot, 22 działa i 147 karabinów maszynowych.

Walki z sierpnia 1920 roku upamiętnione są w kilku miejscach Białegostoku. Józef Mariański, dowódca 1 batalionu 1 Pułku Piechoty Legionów, który poległ od kul karabinu maszynowego w momencie podrywania do kontrataku swoich żołnierzy, jest patronem jednej z ulic biegnącej w centrum. W jej bliskim sąsiedztwie, na Placu NZS w Białymstoku, odegrana zostanie kilkudziesięciominutowa inscenizacja z udziałem m.in. 120 rekonstruktorów, 3 replik pojazdów militarnych, koni i armat prawosławnych. Widowisko wzbogacone zostanie o efekty dźwiękowe i pirotechniczne.

Informacje dodatkowe:

Po zakończeniu inscenizacji rekonstruktorzy i pojazdy biorące udział w widowisku udadzą się pod Muzeum Wojska w Białymstoku (ul. Kilińskiego 7), gdzie będzie okazja do rozmowy, zrobienia wspólnych zdjęć oraz spróbowania wojskowej grochówki. Tego dnia wstęp do Muzeum jest bezpłatny.

(19 sierpnia 2018 r., niedziela, godz. 12.30, Plac Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Białymstoku)

(Źródło: MW/ oprac. ASM/ Foto: BI-Foto)

Niedziela z atrakcją historyczną. Zobaczymy rekonstrukcję Bitwy Białostockiej komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama