Wiadomości, Skontroluje działania Policji które podejmowane czasie wizyt wiceministra - zdjęcie, fotografia

Nie milkną echa zachowania i działań podejmowanych przez policjantów na okoliczność przyjazdu lub asysty w wizytach wiceministra spraw wewnętrznych i administracji. Ta kwestia nurtuje wiele osób od ubiegłego roku. W najbliższym czasie zajmie się już tym Najwyższa Izba Kontroli, do której wpłynął wniosek od posłanki Bożeny Kamińskiej.

Inspektorzy NIK zajmą się sprawdzeniem działań Policji, które podejmuje każdorazowo podczas przyjazdu wiceministra Jarosława Zielińskiego. Jeszcze w ubiegłym roku o możliwych nieprawidłowościach informowała z sejmowej mównicy suwalska posłanka z Platformy Obywatelskiej – Bożena Kamińska. Do niej mieli zgłosić się funkcjonariusze policji, którzy narzekali na instrumentalne traktowanie, a nawet wykorzystywanie ich pracy do zadań niezwiązanych bezpośrednio ze służbą.

Do przestrzeni przedostała się anonimowo przekazana informacja posłance Kamińskiej, że policjanci między innymi muszą pilnować domu wiceministra, a także przebierać się za funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa. Dowództwo Policji zaprzeczało części doniesień, zlecono również przeprowadzenie kontroli, która zakończyła się ustaleniami, iż niektórzy z kadry kierowniczej w Policji, wykazali się nadgorliwością w pełnieniu swojej funkcji. Szczegółowe dane z tej kontroli zostały utajnione. Ale utajnione już mogą nie być wnioski, które wyciągnie Najwyższa Izba Kontroli.

- Po analizie wniosku poseł w ramach przygotowania do kontroli, Izba wystąpiła z wnioskiem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o informacje dotyczące między innymi realizacji przez ministerstwo zadań nadzorczych i kontrolnych w stosunku do policji. Na odpowiedź czekamy do końca marca – powiedziała Polskiemu Radiu Białystok, rzecznik NIK Ksenia Maćczak.

W swoim piśmie do Najwyższej Izby Kontroli posłanka Bożena Kamińska chciała, aby skontrolowanych zostało łącznie dziesięć komend policyjnych oraz działań jakie były w nich podejmowane, w szczególności w trakcie wizyt w nich wiceministra Jarosława Zielińskiego. Posłanka wnosi o sprawdzenie, jakie polecenia wówczas wydawano policjantom i czy były one zgodne z procedurami.

Aktualnie Komendant Wojewódzki Policji oddał się do dyspozycji przełożonego – czyli Komendanta Głównego Policji, po tym, gdy otrzymał naganę za swoje zachowanie. Chodziło o wypowiedź w suwalskim radio, na antenie którego proponował zorganizowanie konkursu na najlepszy donos na posłankę Bożenę Kamińską. Sprawa jeszcze nie jest zakończona i Komendant Wojewódzki wciąż jeszcze pozostaje na stanowisku. Natomiast Najwyższa Izba Kontroli ma rozpocząć swoje czynności w kwietniu tego roku.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: nik.gov.pl)

Reklama

NIK Skontroluje działania Policji, które podejmowane są w czasie wizyt wiceministra komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama