5°C bezchmurnie

Nowe zasady w śmieciach już w Nowym Roku

Wiadomości, zasady śmieciach Nowym - zdjęcie, fotografia

W sporej części gmin pierwszy dzień Nowego Roku to początek nowych zasad selektywnej zbiórki śmieci, której zasady weszły w życie 1 lipca 2017 roku. Białostoczan uspokajamy: w naszym mieście zaczną one obowiązywać od jesieni 2018 roku, kiedy będą zawierane nowe umowy z firmami odpowiedzialnymi za odbiór śmieci.

1 lipca 2017 roku weszły w życie przepisy Rozporządzenia Ministra Środowiska rozszerzające obowiązek selektywnej zbiórki odpadów. Według jego zasad w całej Polsce ma obowiązywać wspólny system segregacji odpadów. Zgodnie z nim do pojemnika niebieskiego ma trafić papier, zielonego – szkło, żółtego – metale i tworzywa sztuczne, a do brązowego – odpady ulegające biodegradacji np. resztki jedzenia. Okres przejściowy we wprowadzeniu opisanej wyżej segregacji ma potrwać do czasu wygaśnienięcia obowiązujących umów, ale nie później niż do czerwca 2021 roku. W Białymstoku skończy się późną jesienią przyszłego roku.

Zmiany w segregacji śmieci są spowodowane bardzo niskim poziomem zbierania odpadów, który kształtuje się znacznie poniżej norm oczekiwanych przez Unię Europejską.
Obecnie ten poziom wynosi tylko 26 procent i  rocznie wzrasta przeciętnie ledwie o 0,7 proc. Tymczasem już w 2020 roku Polska zgodnie z prawem Wspólnotowym musi uzyskać 50% recyklingu i przygotowania do ponownego użycia papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła. Wprowadzenie nowych zasad ma sprawić, że z Brukseli popłynie 1,3 miliarda euro na gospodarkę odpadami.

Na wymianę pojemników na te w nowych  kolorach Białystok ma czas do 30 czerwca 2022 r.

Spółka "Lech" odpowiedzialna w Białymstoku za funkcjonowanie wysypiska śmieci już wcześniej uspokajała białostoczan, że przynajmniej do października obowiązywały będą obecne zasady. Przypominamy - teraz białostoczanie mają segregować odpady dzieląc je na:
- suche surowce
- zmieszane odpady komunalne
- szkło opakowaniowe
- odpady wielkogabarytowe
- odpady zielone.

(PS/ Foto: BI-Foto)


Nowe zasady w śmieciach już w Nowym Roku komentarze opinie

  • gośćegeg - niezalogowany 2018-01-10 11:23:08

    Aby firma prężnie się rozwijała, warto zainwestować w jej promocję. Najlepszym pomysłem jest wykorzystanie usług z zakresu reklamy Lublin. Jest to sposób na poprawę pozycji firmy. https://reklama-lublin.pl/

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl