Dziś jeszcze w tym miejscu są drzewa, krzewy i krzaki, ale niebawem cała okolica zmieni swój wygląd. Na ulicy Władysława Jagiełło, tuż przy cmentarzu prawosławnym należącym do parafii Wszystkich Świętych, będzie zrealizowany parking. Miasto Białystok ogłosiło właśnie przetarg na jego budowę.

Cmentarz prawosławny, który jest dobrze widoczny od ulicy Wasilkowskiej, jest bardzo rozległy. Sięga głębi osiedla domków jednorodzinnych na Pietraszach. Można do niego dojechać także od ulicy Władysława Jagiełły, ale jeśli ktoś chce wejść na teren cmentarza od tej właśnie ulicy, jeśli jedzie autem, zaparkować nie będzie miał gdzie. Aktualnie są tam tylko pojedyncze miejsca postojowe na wąskiej uliczce osiedlowej.

Odwiedzający cmentarz czasami parkują na trawie i na poboczu. Niekiedy można też spróbować zostawić auto gdzieś przy posesji znajdujących się tam domów. Ale to też nie jest dobre rozwiązanie, bo można zaparkować na krótko, zanim nie przyjedzie kierowca mieszkający w konkretnym domu. Parkingu brakuje w tym miejscu od dawna, a problem jest tym bardziej dokuczliwy, że gdyby ktoś chciał wejść głównym wejściem na cmentarz musiałby przejść bardzo duży kawał drogi do mogiły, która znajduje się bliżej ulicy Władysława Jagiełły. Dla osób starszych lub poruszających się o kulach czy lasce, odległość jest niemal nie do pokonania. Dlatego prawosławni mieszkańcy Białegostoku już od kilku lat zabiegali o parking w tym miejscu. I wygląda na to, że się w końcu doczekają.

Przedmiotem zamówienia jest wykonanie robót budowlanych, polegających na budowie parkingu przy ul. Wł. Jagiełły w Białymstoku, w bezpośrednim sąsiedztwie cmentarza prawosławnego przy parafii pw. „Wszystkich Świętych”, w zakresie budowy: zatok postojowych, chodników oraz przebudowy kabla telekomunikacyjnego” – czytamy w ogłoszeniu przetargowym, które niedawno pojawiło się w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Wykonawca będzie miał około 5 miesięcy na wykonanie inwestycji od dnia podpisania umowy. Ale pracy tam będzie sporo. Przede wszystkim trzeba będzie uporać się z zielenią rosnącą po jednej stronie, tuż przy bramie cmentarza. To przede wszystkim drzewa i krzewy, które na pewno skończą pod piłami łańcuchowymi. Bo o ile w innych lokalizacjach pewnie dałoby się zachować przynajmniej częściowo taką zieleń, w tym miejscu wydaje się to niemożliwe.

Inwestycja przez to tania nie będzie. Ale z pewnością jest potrzebna, bo do cmentarza trzeba jakoś dojechać i musi być tam miejsce do parkowania. Na razie jeszcze do 2 grudnia Miasto Białystok czeka na oferty od potencjalnych wykonawców. Jeśli uda się jeszcze w tym roku wyłonić wykonawcę, to prace z budową parkingu mogłyby się zacząć zaraz po nowym roku.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska)

Nowy parking przy cmentarzu prawosławnym parafii Wszystkich Świętych komentarze opinie

  • gość 2019-11-24 16:38:39

    Rządzą w mieście to mają inwestycje. Ludzie zagłosowali :) . Cerkiew przy warszawskiej teraz parking ciekawe co przed wyborami?

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama