14°C bezchmurnie

Nowy rok tradycyjnie zaczął się od… podwyżek

Wiadomości, tradycyjnie zaczął od… podwyżek - zdjęcie, fotografia

Nowy rok niektórzy przywitali z bólem głowy spowodowanym sylwestrową zabawą. Jeszcze inni mają ból głowy patrząc na informacje, jakie dotarły do mieszkań jeszcze przed nowym rokiem, a niekiedy nawet i przed Świętami Bożego Narodzenia.

Spółdzielnie mieszkaniowe już przesłały do swoich lokatorów informacje o nowych opłatach, jakie będą naliczane od 1 stycznia 2018 roku. Czynsze w lokalach spółdzielczych wzrosną od około 20 do 35 zł za miesiąc. Jak podano w przesłanych informacjach podwyżki czynszów spowodowane są innymi podwyżkami – tymi za ogrzewanie. Droższe będzie podgrzanie wody i więcej trzeba będzie zapłacić na dostarczenie ciepła do mieszkań.

Zgodnie z § 8 regulaminu ustalania opłat i rozliczania z tytułu zużycia zimnej wody i odprowadzania ścieków zostały ustalone nowe normy średniego zużycia w lokalu dla zimnej i ciepłej wody stanowiące podstawę do wyliczenia opłat zaliczkowych, które będą obowiązywały od 1 stycznia 2018 r. Cena za zużycie 1m3 zimnej wody i odprowadzenia ścieków wynika ze stawki opłaty ustalonej przez wodociągi Białostockie, a cena podgrzania wody została ustalona indywidualnie dla każdego węzła cieplnego w oparciu o poniesione koszty. Ponadto ulega zmianie opłata zaliczkowa za centralne ogrzewanie, której wysokość ustalono indywidualnie dla każdego lokalu” – czytamy akurat w komunikacje przesłanym do swoich lokatorów przez Białostocką Spółdzielnię Mieszkaniową.

Ta sytuacja jest spowodowana przede wszystkim podwyżkami za wodę i odprowadzanie ścieków. Zresztą o podwyżki cen wody jeszcze w połowie ubiegłego roku wystąpił prezydent Białegostoku na wniosek Wodociągów Białostockich. Radni nie wyrazili zgody na takie podwyżki, ale polskie prawo nie wymaga ich akceptacji dla podwyżek. Po upływie trzech miesięcy od głosowania, ceny wody i odbioru ścieków rosną do poziomu, o który wnioskowały w przypadku naszego miasta Wodociągi.

Nieco taniej ma być od kwietnia. Związane jest to z zakończeniem sezonu grzewczego. Jednak opłaty za mieszkanie nie wrócą do poprzednich stawek, obowiązujących do końca grudnia. W stosunku do wysokości czynszu, który trzeba płacić od 1 stycznia 2018 roku będzie taniej od 2 do 4 złotych.

(Cezarion/ Foto: ASM)


Nowy rok tradycyjnie zaczął się od… podwyżek komentarze opinie

  • gość 2018-01-10 10:36:29

    Na jaki cel zostały przeznaczone pieniądze uzyskane z podwyżki wody ?

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl