14°C bezchmurnie

NSA odrzucił wniosek kasacyjny prezydenta. Pieniądze znów w błoto

Wiadomości, odrzucił wniosek kasacyjny prezydenta Pieniądze znów błoto - zdjęcie, fotografia

Kolejnych kilka tysięcy złotych można doliczyć do wyrzuconych w błoto. Tym razem to środki, jakie prezydent przeznaczył na sprawę kasacyjną, którą Naczelny Sąd Administracyjny w dniu wczorajszym, 10 stycznia, odrzucił. Tadeusz Truskolaski został tym samym bez udzielonego absolutorium za 2015 rok.

Tadeusz Truskolaski nie mógł pogodzić się do końca, że został niezbyt dobrze oceniony przez Radę Miasta jeśli chodzi o wykonywanie budżetu. W 2015 roku po raz pierwszy w historii swojej prezydentury nie otrzymał absolutorium z wykonania budżetu i sądził się z Radą Miasta we wszystkich możliwych instancjach. Niestety, nie przyniosło to żadnego efektu, oprócz wydanych pieniędzy z budżetu miasta. Pieniądze poszły na prawników, procesy i zastępstwa procesowe. Tylko ostatnia skarga kasacyjna, jaką wniósł Tadeusz Truskolaski, kosztowała białostoczan 4 tys. 920 zł.

„(…) w sytuacji, gdy Prezydent Miasta Białegostoku nie zgadza się z uchwałą Rady Miasta Białystok o nie udzieleniu absolutorium z wykonania budżetu za 2015 rok, powinien wnieść skargę w trybie art. 101 u.s.g. na uchwałę Rady Miasta podjętą w sprawie nieudzielenia absolutorium” – wyjaśniał Tadeusz Truskolaski jeszcze w grudniu 2017 roku w odpowiedzi na interpelację radnego Henryka Dębowskiego.

- Dzisiaj kontaktowałem się z sądem. Telefonicznie otrzymałem informację, że skarga kasacyjna zostala przez NSA odrzucona. To oznacza, że Rada Miasta podjęła zgodną z prawem uchwałę w sprawie nieudzielenia absolutorium Tadeuszowi Truskolaskiemu – mówi naszej redakcji Henryk Dębowski, radny PiS, który był jednocześnie pełnomocnikiem Rady Miasta w tym procesie.

To już kolejna sądowa przegrana prezydenta. Niedawno Tadeusz Truskolaki przegrał proces w sprawie swojego wynagrodzenia. Radni zdecydowali się obniżyć mu pobory za to, że nie realizuje właściwie budżetu, nie ma udzielonego absolutorium, a także za zaniechania inwestycyjne. W pierwszej instancji prezydent wygrał z radnymi, ale w drugiej instancji sąd orzekł, że Rad Miasta miała prawo podejmować takie decyzje, jak o obniżeniu wynagrodzenia. Proces swoje też kosztował w sądach pierwszej i drugiej instancji.

Niezależnie od wszystkiego odrzucenie skargi kasacyjnej przez Naczelny Sąd Administracyjny kończy definitywnie sprawę absolutorium i wykonania budżetu za 2015 rok, które radni ocenili negatywnie. W tej sprawie nie ma już możliwości procesowania się, ani składania kolejnych skarg. Nie będzie też więcej wydawania publicznych pieniędzy na prawników, którzy akurat w trakcie tego procesu nie spisali się najlepiej.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)


NSA odrzucił wniosek kasacyjny prezydenta. Pieniądze znów w błoto komentarze opinie

  • gość 2018-01-11 11:57:25

    Dlaczego ekonomista Truskolaski pokrywa wszystkie koszty procesowe z budżetu miasta.Ile w sumie kosztowały sprawy sądowe Truskolaskiego.Powinien zwrócić pieniądze do kasy miasta.Postępuje identycznie jak Gronkiewicz-Walz

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl