O pionierkach awangardy opowie w Galerii Arsenał Aleksandry Kędziorek

Kultura, pionierkach awangardy opowie Galerii Arsenał Aleksandry Kędziorek - zdjęcie, fotografia
LIS 06
Galeria Arsenał, Białystok, ul. A. Mickiewicza 2 godz: 18:00

Galeria Arsenał zaprasza na wykład Aleksandry Kędziorek w środę, 6 listopada o godz. 18.00. Jest to wykład towarzyszący wystawie „Do zobaczenia po rewolucji”. Zaś sama wystawa jest zorganizowana na 100-lecie Bauhausu Pionierki awangardy. Kobiece oblicze Bauhausu.

Choć Bauhaus od momentu założenia szkoły w 1919 roku przyjmował w swoje szeregi również studentki, te długo znajdowały się poza polem zainteresowania historii sztuki. Kierowane zwykle do warsztatu tkackiego – pracowni, która, przynosząc szkole największe dochody, cieszyła się jednocześnie mniejszym prestiżem – długo pozostawały w cieniu swoich kolegów.

Aleksandra Kędziorek przyjrzy się sylwetkom wybranych studentek awangardowej szkoły i omówi fotograficzne i metalurgiczne dokonania Marianne Brandt, projekty tkanin Gunty Stölzl i Benity Koch-Otte oraz zabawek Almy Siedhoff-Buscher. Przypomni też dorobek artystek, takich jak fotografki Lucia Moholy i Irene Hecht, które znalazły się w orbicie Bauhausu za sprawą uczących w szkole mężów. Zapyta wreszcie o rolę żony Waltera Gropiusa, Ise Gropius, która ze względu na swoje zaangażowanie w sprawy szkoły nazywana była przez wielu „Panią Bauhaus”.

Aleksandra Kędziorek – historyka sztuki i architektury, kuratorka. Pracowała w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Fundacji Bęc Zmiana i Muzeum Architektury we Wrocławiu. Prowadzi badania na temat polskiej architektury modernistycznej, którą promuje poprzez wystawy i publikacje w Polsce i na świecie. Była współkuratorką podróżującej wystawy „Oskar Hansen. Forma Otwarta” pokazywanej w Barcelonie, Porto, New Haven, Warszawie i Wilnie (2014-17); kuratorką domu Oskara i Zofii Hansenów w Szuminie (2013-17); współredaktorką książek „Oskar Hansen—Opening Modernism: On Open Form Architecture, Art and Didactics" (z Ł. Rondudą, 2014) i „Archipelag CIAM. Listy Heleny Syrkus" (z K. Uchowicz i M. Wirkus, 2019). Publikuje m.in. w „Autoportrecie" i „Przekroju". Stypendystka Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” (2017).

(6 listopada 2019 r., środa, godz. 18.00, Galeria Arsenał, Białystok, ul. A. Mickiewicza 2)

(Źródło i foto: GA/ oprac. Kalina)

O pionierkach awangardy opowie w Galerii Arsenał Aleksandry Kędziorek komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama