Felietony, tolerancji słów kilka - zdjęcie, fotografia

Tak, tak, pamiętam. W zeszłotygodniowym felietonie zarzekałem się, że nie będzie więcej o LGBT, gejach, marszach. Ale co mam, biedny, zrobić, kiedy najwyraźniej w Polsce nie mamy poważniejszych problemów i wszystko zaczyna się kręcić wokół tyłka?

Mijający twitterowy tydzień był zdominowany przez trzy tematy: wypowiedź abp. Jędraszewskiego, festiwal PolandRock2019 oraz koncert Disco Pod Gwiazdami, który odbywa się w Białymstoku.

Jak to możliwe, że trzy tak odmienne tematy można sprowadzić do wspólnego mianownika? Ano można. Zaczniemy od słów arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, który podczas mszy w kościele Mariackim z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego powiedział: Czerwona zaraza już po naszej ziemi całe szczęście nie chodzi, co wcale nie znaczy, że nie ma nowej, która chce opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie marksistowska, bolszewicka, ale zrodzona z tego samego ducha, neomarksistowska. Nie czerwona, ale tęczowa.

No i cyk. Ledwo skończył mszę, a twitter już miał hashtag #tęczowazaraza i zaczęło się. Kilka tysięcy postów, wszyscy poważni i niepoważni obserwatorzy życia w Polsce musieli wypowiedzieć się na ten temat. Jak to mówią: mleko się rozlało. Jak opisał to twitter? Oto próbka: użytkowniczka Jowita, udostępniając fragment kazania napisała: Dlaczego takich kapłanów jak Abp. M. Jędraszewski nie ma więcej? Jakże mądre i prawdziwe słowa o tym, co się teraz dzieje! Były minister, Michał Boni, oczywiście skrytykował w ostrych słowach: Abp. Jędraszewski to nie tylko cymbał – to samo ZŁO.

Ksiądz Tomasz Brussy skomentował inaczej: W 1683r. ocaliliśmy Europę przed zalewem islamu. W 1920r. Zatrzymaliśmy inwazję czerwonej zarazy. Czy dzisiaj Polacy, katolicy zatrzymają i ocalą Polskę przed zarazą „neomarksistowską, chcącą opanować nasze dusze, serca i umysły”?

Wielu przedstawicieli lub (chyba) sympatyków środowisk LGBT wzmiankowanego hashtagu zaczęło używać na wzór poprzedniego #jestemLGBT i oznaczać się jako #tęczowazaraza. No cóż, twitterowicz Bartek Chemik najwyraźniej utożsamia się z takim stygmatem i napisał: Hej, to ja #TeczowaZaraza i wczoraj śpiewałem z wami #niezakazanepiosenki na placu piłsudskiego. Użytkownik Rambo2 okazał się bystrzakiem i szybko odpisał: To jesteś swój chłop, a nie #TęczowaZaraza.

Takich swobodnych wymian myśli było oczywiście więcej, temat jest do dziś szeroko komentowany w mediach, również międzynarodowych.

Tymczasem w Kostrzynie nad Odrą odbywa się coroczny Pol And Rock Festival. Jako, że jest organizowany przez Jerzego Owsiaka z założenia jest darmową imprezą muzyczną, przyciągającą co roku kilkadziesiąt tysięcy widzów. Koncerty jak koncerty, na pewno każdy znalazł coś dla siebie, ale twitter został rozgrzany tym, co działo się wokół festiwalu. Oprócz najtragiczniejszych wieści, tzn. śmierci dwóch uczestników – fanów, ataku nagiego mężczyzny pod wpływem środków odurzających na policjanta, oliwy do ognia dodała tzw. Akademia Sztuk Przepięknych – czyli forum swobodnej dyskusji o sprawach światopoglądowych, prawach człowieka, polityce, religii czy demokracji.

Jasne było, że Jerzy Owsiak nie zaprosi raczej do paneli Jarosława Kaczyńskiego, Antoniego Macierewicza czy Abp. Jędraszewskiego, więc, żeby było bezpiecznie, gościem honorowym był rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Wielu młodych ludzi spośród zgromadzonych miało możliwość zadawać pytania, aż wreszcie przyszła kolej na jednego, który stwierdził, że zebrani i zaproszeni goście raczej reprezentują jeden sposób myślenia i patrzenia na otaczający świat (nie od dzisiaj wiadomo o sympatiach politycznych RPO) i wdał się w polemikę z Bodnarem. Owsiak nie wytrzymał i w dość zdecydowany sposób uświadomił chłopaka, kto tu rządzi. Pod hashtagiem #PolandRock możemy wyczytać u użytkownika PikuśPOL: To jest świetne. Debata o hejcie. Gość pyta o definicję „Mowy nienawiści” – Bodnar zaczyna odpowiadać. Kiedy gość próbuje wejść z nim w dialog interweniuje Owsiak: - Słuchaj odpowiedzi..Adam ci odpowiada, nie dyskutuj z tym. W rzeczywistej wypowiedzi Jerzy Owsiak dodał jeszcze „taki jest tutaj ton”.

Twitterowicz Sebastian Klauziński udostępnił film z tęczowym marszem opatrzony komentarzem: Pierwszy spontaniczny Marsz Równości na #PolAndRock2019

Użytkownik skalpel ćwierknął: Przystanek Woodstock (bywałem, jeden z najlepszych koncertów Armii w życiu) zamienił się w spęd dla nieudaczników z KOD, psycholi w stylu Sadurskiego i peowskich sędziów z Iustitii. Kiedyś bunt, dziś wyższa szkoła sk...nia się. Ale upadek.

Borys Budka z PO widział to zupełnie inaczej: Mnóstwo uśmiechu, tolerancja i oczywiście dobra muzyka. To właśnie jest #PolAndRockFestival. Fajnie znowu być z Wami!

Nas tam nie było, ale może ktoś z Was czytelnicy odwiedził Kostrzyn i zechce podzielić się swoimi odczuciami? Zachęcamy!

No i w końcu Białystok. Wczoraj większość z nas wybrała się lub śledziła w TV koncert Disco Pod Gwiazdami, zorganizowany przez Marszałka Województwa, Artura Kosickiego oraz telewizję Polsat.

Dwudniowej imprezie poświęciliśmy oddzielny artykuł, skupimy się tylko na występie Doroty Rabczewskiej aka Dody, która była jedną z pierwszych występujących na scenie gwiazd. O jej zaletach wokalnych wiemy wszyscy, urodzie też nie można zbyt wiele zarzucić, prowokować też lubi. Szkoda, że w takim dniu i w takim momencie postanowiła wykonać przepiękną piosenkę „Odkryjemy miłość nieznaną” Alicji Majewskiej okryta tiulową peleryną w kolorach jedynie słusznej obecnie tęczy. Wielu natychmiast połączyło fakt tytułu piosenki z kolorem odzienia z niedawnymi wydarzeniami w Białymstoku podczas Parady Równości. Chyba rzeczywiście zbieżność nie była przypadkowa. Twitter bardzo szybko zareagował na sobotnie wydarzenia i mogliśmy przeczytać lawinę wpisów pod hashtagiem #Doda. Oto wybrane: Mariusz G. Pieszkała ćwierknął: „Łączmy się wszyscy. Wspierajmy się” Doda na koncercie w #Białystok występując w tęczowej pelerynie śpiewa „Odkryjemy miłość nieznaną”. Miłością zawstydzaj nienawiść. Dzięki.

Innego zdania była aneczka: Widzę, że Doda ubrała się na występ w Białymstoku w tęczowe szmaty. Zawsze zastanawiam się ile wolności ma taki „artysta”. Czy to był jej pomysł, czy musi? A jak musi to za ile i jakie konsekwencje są za odmówienie? Ludzie powinni wybuczeć i odejść...

Sama Doda skomentowała na swoim twitterze: Miłość uwalnia w ludziach anioły, nienawiść demony. Łączmy się! Wspierajmy się.

Radek K. ripostuje: Doda w tęczowej szmacie w Białymstoku na antenie Polsatu kolejna upadająca gwiazdka promująca lobby LGBT.

Gdyby ktoś mnie zapytał o ocenę tej sytuacji, odrzekłbym, że prowokacja dość niskich lotów, przy jednoznacznie wysokiej ocenie walorów wokalnych Doroty Rabczewskiej.

Kolejny tydzień zapowiada się równie fascynująco. Zobaczymy, co przyniesie nam twitter.

(Włóczykij/ Foto: ASM)

O tolerancji słów kilka komentarze opinie

  • gość 2019-08-08 18:03:18

    Artykuł dość niskich lotów i na dodatek niby przypadek "Radek" nie ważne ,że nie ten ale pewnie większość pomyśli ,że ten . No i to jest "dziennikarstwo" wysokich lotów. Przykre.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama