20°C umiarkowane opady deszczu

Oby pogoda dopisała, bo rekonstrukcja bitwy białostockiej już jutro

Kiedy: 2017-08-20 , godzina: 13:00

Wiadomości, pogoda dopisała rekonstrukcja bitwy białostockiej jutro - zdjęcie, fotografia

Z okazji tegorocznej 97. rocznicy Bitwy Białostockiej z 22 sierpnia 1920 roku na terenie miasta, na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Pałacowej, odbędzie się rekonstrukcja epizodu z wojny polsko-bolszewickiej. Pokaz odbędzie się już w najbliższą niedzielę.

Bitwa Białostocka z 1920 roku była największą w dziejach naszego miasta. Ubiegłoroczna inscenizacja cieszyła się dużym zainteresowaniem białostoczan, Miasto Białystok i Muzeum Wojska ponownie organizują rekonstrukcję Bitwy Białostockiej. Pokaz odbędzie się 20 sierpnia o godz. 13.00.

Weźmie w nim udział ok. 120 rekonstruktorów z całej Polski oraz Obwodu Kaliningradzkiego i Białorusi. Rekonstrukcja obejmie 100 jednostek broni, wozy bojowe (2 czołgi Renault FT 17 i sowiecki samochód pancerny tzw. Puciłowski Austin) i 10 koni. Inscenizacja zostanie wzbogacona o scenografię i efekty pirotechniczne. W pobliżu miejsca pokazu zostaną ustawione 3 telebimy, na których przed godz. 13 zostaną wyświetlone archiwalne zdjęcia opatrzone komentarzami, dotyczące wojny polsko-bolszewickiej.

Zapraszam mieszkańców Białegostoku na inscenizację, która w atrakcyjny sposób przybliża ważne dla naszej historii wydarzenie. Dzięki rekonstrukcji wielu białostoczan zainteresuje się historią miasta i zapamięta datę największej w dziejach bitwy na terenie Białegostoku: 22 sierpnia 1920 roku – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Widowisko potrwa ok. 45 minut. Potem rekonstruktorzy i pojazdy biorące w niej udział, udadzą się pod Muzeum Wojska. Tam będzie można obejrzeć z bliska czołgi i pancerne auto oraz porozmawiać z uczestnikami inscenizacji. Będzie też można zwiedzić ekspozycje muzealne. Chętni spróbują wojskowej grochówki.

(Źródło: białystok.pl/ oprac. ASM/ Foto: BI-Foto)

Oby pogoda dopisała, bo rekonstrukcja bitwy białostockiej już jutro komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl