Wiadomości, dziś piątku mieszkańcy mogą testować elektryczny autobus - zdjęcie, fotografia

W poniedziałek rano, 27 sierpnia, na ulice Białegostoku wyjechał elektryczny autobus. Każdy może do niego wsiąść i przejechać się bez biletu. To elektryczny autobus, który jeździ właśnie po to, aby jazdę nim ocenili pasażerowie. Pojazd będzie kursował w okolicach centrum miasta, do piątku, do 31 sierpnia.

To już kolejny test elektrycznych autobusów w Białymstoku. Trzy lata temu spółka KPKM przez pół roku udostępniała pasażerom na trasie linii 27 autobus elektryczny. Po tym okresie zbierane były opinie od pasażerów, ale także BKM analizowała potencjalne korzyści z użytkowania takiego pojazdu. W tym roku Miasto Białystok zdecydowało się ponownie na test elektrycznego autobusu, który będzie jeździł zaledwie tylko kilka dni, bo do piątku, 31 sierpnia.

- Chcemy, żeby białostoczanie wyrazili opinię droga mailową i przesłali ją na adres Białostockiej Komunikacji Miejskiej – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku, Zbigniew Nikitorowicz. – Chcemy przetestować autobus w warunkach normalnego, miejskiego ruchu. Chcemy poznać też opinię naszych kierowców o tym, jak się prowadzi taki autobus, jaki jest komfort zarówno jazdy pasażerów, jak też komfort prowadzenia dla kierowców – dodał.

Elektryczny, klimatyzowany autobus będzie jeździł po białostockich ulicach między godziną 10.00 a 18.00. Przejazd jest całkowicie bezpłatny. Tym, którzy zdecydują się sprawdzić ten szczególny pojazd, podjemy informację, że można go będzie zobaczyć i przejechać się następującymi ulicami: Bohaterów Monte Cassino – Lipowa – Grochowa – K. Kalinowskiego – Plac NZS – M. Curie-Skłodowskiej – Świętojańska – A. Mickiewicza – Elektryczna – J. K. Branickiego – Al. J. Piłsudskiego – Botaniczna – Poleska – dworzec autobusowy. Autobus jest oznaczony literą „E”.

- Te testy mają związek z tym, że Miasto Białystok ma zamiar zakupić w ramach projektu unijnego „Intermodalny Węzeł Komunikacyjny”, 25 autobusów elektrycznych. Te testy mają pomóc w ocenie tego rodzaju transportu. Jest on nowatorski, jeszcze dobrze nie sprawdzony na taką masową skalę przewozów pasażerów. I dlatego te testy mają nam pomóc w sformułowaniu przyszłych, istotnych specyfikacji zamówienia – wyjaśnił Zbigniew Nikitorowicz.

To jednak jeszcze bardzo odległa historia. Przetarg na zakup takich autobusów ma dopiero być ogłoszony za dwa lata. Później trzeba będzie z pewnością poczekać, możliwe że nawet z pół roku, albo dłużej, najpierw na rozstrzygnięcie przetargu, a następnie na dostarczenie pojazdów do Białegostoku. Zastępca prezydenta liczy, że do tego czasu poprawi się technologia elektrycznych autobusów. Tu chodzi głównie o to, aby pojazdu nie trzeba było co chwila ładować. Musi być w stanie przejechać ponad 300 kilometrów na jednym ładowaniu. Tyle bowiem wynosi średnio liczba przejechanych kilometrów jednej linii autobusowej w Białymstoku w ciągu doby.

Autobus, który jeździ już po ulicach Białegostoku, jest nowy. Został wyprodukowany w 2017 roku. Zarząd Białostockiej Komunikacji Miejskiej chce sprawdzić, czy wzrosły parametry użytkowania i eksploatacji takiego pojazdu w stosunku do pojazdu, który był testowany w naszym mieście trzy lata temu. Jak podkreślali urzędnicy, technologia w tym przypadku szybko posuwa się do przodu, ale należy sprawdzać, czy jest zgodna z oczekiwaniami oraz potrzebami tego, kto będzie i w jakiej formie z niej korzystał.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: Białystok.pl)

Od dziś do piątku mieszkańcy mogą testować elektryczny autobus komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama