Wiadomości, dziś można składać wnioski biletów trasie Supraśl Białystok - zdjęcie, fotografia

Urząd Miejski w Supraślu od dziś przyjmuje wnioski mieszkańców, którzy chcą uzyskać ulgi do przejazdów autobusowych na trasie Supraśl – Białystok realizowanych przez spółkę PKS Nova. Do wniosku trzeba załączyć fotografię oraz zaświadczenie o miejscu zatrudnienia.

Ulga w wysokości 50 proc. na przejazdy autobusami spółki PKS Nova będzie przysługiwała osobom, które dojeżdżają i powracają z miejsc pracy znajdujących się w miejscowościach na terenie gminy Supraśl lub poza jej granicami. Z ulgi skorzystają również ci, którzy korzystają z przejazdów w celach leczniczych w tych miejscowościach. Wnioski o ulgi na przejazdy mogą także składać osoby z całkowitą i częściową niezdolnością do pracy (dawna II i III grupa inwalidzka) oraz osoby z orzeczoną niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym i lekkim. Takie ulgi są najmniejszymi, z jakich mogą skorzystać mieszkańcy Supraśla od grudnia tego roku.

- Pozwoli to zaoszczędzić mieszkańcom w skali roku – tym co oczywiście dojeżdżają do pracy – nawet do tysiąca złotych. To jest powtórzenie tych wszystkich ulg, które są w Białostockiej Komunikacji Miejskiej – powiedział Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla.

Taka pomoc mieszkańcom gminy to efekt najpierw rozmów, a następnie wypracowanego porozumienia z władzami spółki PKS Nova. Wobec problemów komunikacyjnych i braku współpracy z Miastem Białystok odnośnie przywrócenia linii 111 na starej trasie sprzed jej likwidacji, burmistrz Supraśla zdecydował się właśnie na współpracę ze spółką transportową należącą do województwa podlaskiego. I ta współpraca będzie mniejszym obciążeniem finansowym dla gminy niż w przypadku, gdyby doszło do porozumienia z Miastem Białystok i uruchomienia autobusowych połączeń Białostockiej Komunikacji Miejskiej.

Bo te 50 procentowe zniżki na przejazdy PKS Nova to nie jedyne ulgi, z których mieszkańcy Supraśla będą mogli korzystać już od przyszłego miesiąca. Osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności, osoby z całkowitą niezdolnością do pracy (dawna I grupa inwalidzka), dawcy narządów i honorowi dawcy krwi mają szanse otrzymać aż 99 proc. ulgi na przejazdy autobusami PKS Nova. I podobnie jak wyżej wymienieni, w innej grupie, też będą musieli złożyć stosowne wnioski. Szczegółów w tej sprawie od dziś udzielają już urzędnicy z urzędu miejskiego w Supraślu.

- To są analogiczne rozwiązania, które obecnie funkcjonują w Białostockiej Komunikacji Miejskiej – przekazał burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski.

W przypadku tych osób, które będą chciały skorzystać z ulgi 50 proc. na przejazdy autobusowe, wiadomo już, że potrzebne będzie zdjęcie oraz zaświadczenie z zakładu pracy potwierdzające miejsce zatrudnienia. Gdyby ktoś zdjęcia nie miał, urzędnicy wykonają je na miejscu. I wiadomo również, że Supraśl poważnie myśli o wieloletniej współpracy z PKS Nova, dlatego przewoźnik zobowiązał się do zakupu autobusów niskopodłogowych, aby mogły z nich bez przeszkód skorzystać osoby starsze oraz niepełnosprawne.

- Autobusy nie będą odbiegały od taboru, który teraz jest wykorzystywany przez komunikację miejską w Białymstoku – przekazał Łukasz Hryniewicki, prokurent spółki PKS Nova.

Taka współpraca, ale już wieloletnia, może się rozpocząć za około rok. Do tego czasu będzie można sprawdzić jak układa się obecnie rozpoczęta współpraca pomiędzy władzami gminy, a władzami spółki transportowej. Niemniej plany są takie, aby PKS Nova uruchomiła połączenia dedykowane Supraślowi, niemal takie same, jakie miała lub mogłaby realizować Białostocka Komunikacja Miejska. To są jednak jeszcze kwestie, które odłożone są na przyszły rok.

W tej chwili mieszkańcy Supraśla będą mogli kupić bilety miesięczne ze zniżką, na razie tylko na dworcu PKS w Białymstoku. Dlatego burmistrz apeluje, aby nie zwlekać ze złożeniem wniosku o przyznanie ulgi w zakupie biletu. Po pierwsze po to, aby uniknąć tłoku na koniec miesiąca, a po drugie – wszystkie takie wnioski urzędnicy będą musieli jeszcze zweryfikować. A to przecież trwa. Kolejne miesiące mają być znacznie mniej skomplikowane w procedurach, ponieważ bilet z ulgą będzie można przedłużyć już bezpośrednio u kierowcy. Złożenie wniosku jest niezbędne, aby mieszkaniec mógł otrzymać specjalną kartę, której kolejne okazanie u kierowcy będzie niezbędne.

- Bardzo proszę i apeluję do mieszkańców, by zgłaszali swoje uwagi do rozkładu jazdy. Wiem już teraz, że jest na pewno potrzeba przeniesienia kursu na godz. 6.30. Istnieje też duża luka po południu w weekendy. W rozmowach z przewoźnikiem jesteśmy w stanie to skorygować – powiedział Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla.

W tej sytuacji wydaje się, że porozumienie z Miastem Białystok praktycznie traci rację bytu. Władze Białegostoku nie przystały na warunki gminy Supraśl i tym samym do kasy naszego miasta nie wpłyną dodatkowe środki wynikające z opłat za uruchomienie połączeń autobusowych BKM. Władze Supraśla natomiast nie chciały podpisywać takiej umowy, jaką przygotowało Miasto Białystok w obawie o zmianę warunków umowy. Ustami odpowiedzialnego za transport zbiorowy w Białymstoku zastępcy prezydenta Zbigniewa Nikitorowicza przekazano, że nie da się zagwarantować stałych cen usługi transportowej w sytuacji chociażby podwyżek kosztów paliwa.

W przypadku uruchomienia połączeń BKM na trasie Supraśl – Białystok i Białystok – Supraśl, nasza sąsiednia gmina musiałaby zapłacić Białostockiej Komunikacji Miejskiej około 1,22 mln zł rocznie. Wariant z ulgami na przejazdy autobusami obsługiwanymi przez przewoźnika PKS Nova będzie kosztował Supraśl o milion złotych mniej bo wyniesie około 200 tys. złotych rocznie. Dodamy jeszcze w tym miejscu, że od około tygodnia na trasie Supraśl – Białystok kursuje więcej autobusów. PKS Nova zwiększyła liczbę kursów z 20 do 24, czego domagali się mieszkańcy.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: Facebook/ Supraśl Nasza Gmina)

Od dziś można składać wnioski na ulgi do biletów na trasie Supraśl – Białystok komentarze opinie

 • Wojciech - niezalogowany 2019-11-06 11:04:48

  Ten Nikitorowicz to jakiś odlot/nielot czy mutant??? Mieć taką perłę geograficzną i zdrowotną obok siebie jak Supraśl i nie dogadać się aby 111 tam jeździło???? Towarzyszu Nikitorowicz, w normalnej firmie już dawno byś poszedł zbierać szczaw i lubaszki, zamiast prezydentować takiemu miastu. Koszmar i masakra w wydaniu tej mafii - np likwidacja ulicy płk. Szendzielorza......Radni z POKO i tzw mniejszości: kury wam chodzić pasać i świnie, jak mawiał Klasyk.
  WSTYD i HAŃBA

 • gość 2019-11-07 21:57:32

  Towarzyszu Wojciechu,
  Perłę trzyma w dłoni Dobrowolski.
  Póki co przekazał gnijące jajo w ręce PiS Nova.
  I może coś dopłaci. Ciekawe, jakim sposobem.

 • gość 2019-11-07 22:03:39

  Towarzyszu Wojciechu,
  Perłę trzyma w dłoni Dobrowolski.
  Póki co przekazał gnijące jajo w ręce PiS Nova.
  I może coś dopłaci. Ciekawe, jakim sposobem.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama