16°C słabe opady deszczu

Od niedzieli trwają przesłuchania do I międzynarodowego konkursu organowego

Kiedy: 2017-06-19 , godzina: 15:00

Kultura, niedzieli trwają przesłuchania międzynarodowego konkursu organowego - zdjęcie, fotografia

Przesłuchania konkursowe I Międzynarodowego Konkursu Młodych Dyrygentów odbywają się od niedzieli 18 czerwca. Potrwają do środy, 21 czerwca na Dużej Scenie Opery I Filharmonii Podlaskiej przy ul. Odeskiej 1. Uczestnicy rywalizować będą w dwóch etapach, otwartych dla publiczności, na które zapraszamy.

Wyjątkowość I Międzynarodowego Konkursu Organowego w Białymstoku polega na tym, że obok ogólnie formułowanych umiejętności uczestników, takich jak: bezbłędna gra, opanowanie prawidłowych relacji tempa, wpływanie na akustykę i instrument, oddanie brzmienia fizycznych i muzycznych granic przy jednoczesnym spełnieniu harmonii między wszystkimi komponentami, zawodnicy będą musieli wykazać się  także talentem wykonania muzyki przeznaczonej na inny instrument, tak jak wcześniej dokonali tego wielcy mistrzowie wieków przeszłych – powiedział podczas ceremonii otwarcia Konkursu profesor Bernhard Gfrerer, przewodniczący Jury. – Żaden inny instrument muzyczny nie wymaga od wykonawcy tak szybkiej zdolności pojmowania i adaptacji, jak organy. W tych ekstremalnie trudnych zmaganiach o bycie najlepszym życzę – przede wszystkim wysoce zmotywowanym i utalentowanym uczestnikom konkursu – powodzenia! Jury i wszystkim Państwu – żywego zainteresowania tym, co się zdarzy podczas tego niezwykłego konkursu, podniosłych, inspirujących chwil i muzycznych przeżyć na najwyższym poziomie!

Uczestników oceniać będzie Jury pod przewodnictwem prof. Bernharda Gfrerera (Salzburg) w składzie: prof. Jan Bokszczanin (Białystok), prof. Andrzej Chorosiński (Warszawa), prof. Leopoldas Digrys (Wilno), prof. Roman Perucki (Gdańsk) oraz prof. Daniel Zaretsky (St. Petersburg).

Przesłuchania I etapu Konkursu odbywają się od niedzieli 18 czerwca, ale będą trwały także w poniedziałek 19 czerwca. Wstęp wolny! Każdy z uczestników wykona 4 utwory wybrane z poniższych:

1. Johann Sebastian Bach – Koncert  a- moll (BWV 593) lub d-moll (BWV 596)

2. Felix Mendelssohn-Bartholdy – I Sonata f -moll op. 65/1 lub  IV Sonata  B- dur op. 65/4

3. Mieczysław Surzyński – Capriccio (obowiązkowy)

4. dowolnie wybrany utwór lub część cyklu autorstwa Alexandre’a Guilmanta, Louisa Vierne’a, Charlesa-Marie Widora.

Czas trwania programu maksymalnie 50 minut.

W poniedziałek 19 czerwca wystąpią:

godz. 15.00 – Paweł Opala

godz. 15.50 – Karolina Opałka

godz. 16.40 – Patryk Podwojski

przerwa

godz. 18.30 – Mateusz Rzewuski

godz. 19.20 – Liubov Nosova.

W poniedziałek 19 czerwca ok. godz. 21.00 poznamy nazwiska uczestników, którzy zakwalifikowali się do II etapu. Finałowe przesłuchania konkursowe odbędą się we wtorek 20 czerwca (godz. 18.00, 19.15, 20.30) i w środę 21 czerwca (godz. 18.00, 19.15, 20.30). Wyniki konkursu Jury ogłosi w środę 21 czerwca ok. godz. 22.30.

Oficjalne ogłoszenie wyników Konkursu i Uroczysty Koncert Laureatów Konkursu odbędzie się w czwartek 22 czerwca 2017 r. o godz. 19.00 na Dużej Scenie Opery I Filharmonii Podlaskiej przy ul. Odeskiej 1.

(Źródło: OiFP/ oprac. Kalina/ Foto: BI-Foto)

Od niedzieli trwają przesłuchania do I międzynarodowego konkursu organowego komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl