Od środy startuje najdłuższy festiwal w województwie

Kultura, środy startuje najdłuższy festiwal województwie - zdjęcie, fotografia
LIP 03
Supraśl godz: 19:00

Przez miesiąc, między 3 lipca a 3 sierpnia, wśród bogactwa natury i licznych zabytków Supraśla trwać będzie III edycja niezwykłego, jedynego w swoim rodzaju festiwalu – Podlasie SlowFest. To wakacyjna propozycja dla wszystkich poszukujących odpoczynku, wyciszenia i ciekawych propozycji spędzenia wolnego czasu w kontakcie z kulturą i sztuką w otoczeniu natury.

Przez 31 dni w mieście i okolicy będą odbywać się kameralne koncerty muzyki slow, leniwe pokazy filmowe, spektakle teatralne, wystawy, spotkania z twórcami, różnorodne warsztaty, dzienne i nocne wypady do lasu z podglądaniem przyrody. W programie festiwalu znalazło się ponad 60 wydarzeń z różnych dziedzin sztuki z udziałem artystów z Polski i Europy. Program podzielony został na kategorie i ułożony tak, że wydarzenia można dobierać według własnych preferencji i planu dnia.

Wydarzenia filmowe przygotowane zostały przez Romana Gutka – obejrzymy,m.in.7-mio godzinne arcydzieło slow cinema – „Szatańskie Tango” Beli Tarra (26 lipca), nagrodzoną na festiwalu w Sundance „Krainę Miodu”(10 lipca) czy ponadczasowy film Aleksandra Sokurowa„Faust”(11 lipca). Będzie okazja do spotkań z twórcami filmowymi, pamiętamy także o młodych widzach i programie filmowym ułożonym specjalnie dla nich.

Ważnym partnerem festiwalu jest Teatr Wierszalin, który w ramach III Podlasie SlowFest zaprezentuje swoje najnowsze spektakle: premierowy „Teatr, którego nie było” (5, 6, 7 lipca) na podstawie tekstów Stanisława Wyspiańskiego oraz oparty na poemacie Goethego „Faust. Nowa historia” (11, 12 lipca). Na zakończenie cyklu zobaczymy jeden z najgłośniejszych spektakli Teatru Wierszalin, osadzone w lokalności „Wziołowstąpienie” (13, 14 lipca).

Propozycje muzyczne to zestaw najróżniejszych wpływów europejskiej muzyki slow, które przygotował Piotr Domagała. Wydarzeniem artystycznym festiwalu będzie solowy recital jednego z najważniejszych współczesnych pianistów, twórcy gatunku określanego jako zen funk – Nika Bärtscha (13 lipca). Muzycznie festiwal otworzą kameraliści Polskiej Orkiestry Radiowej z Warszawy w koncercie dedykowanym Maestro Jerzemu Maksymiukowi. Maestro weźmie udział w spotkaniu z publicznością przed projekcją filmu poświęconego jego osobie – „Maksymiuk. Koncert na dwoje”(4 lipca). W dalszej części festiwalu usłyszymy rosyjskie błatnyje piesni w wykonaniu aktora Lecha Dyblika (27 lipca),improwizowany program najlepszego polskiego wibrafonisty Bernarda Maselego(20 lipca) i ambientowo-elektroniczną propozycję z Austrii –The Month Of Sundays(3 sierpnia).

Ważnym elementem Podlasie SlowFest jest kultura regionu, którą goście festiwalu mogą poznawać m. in. dzięki wieczorowi poświęconemu współczesnej literaturze Podlasia „Podlasie – książki, które zmieniają”(21 lipca),czy spotkaniu z autorką Elizą Kącką(19 lipca). Miłośnicy literatury będą mogli wziąć udział w konkursie krótkiej formy literackiej oraz warsztatach tłumaczenia i pisania piosenek.

- Proponujemy bogaty program warsztatów artystycznych i rekreacyjnych. Będą, cieszące się dużym zainteresowaniem w ubiegłych latach, warsztaty pisania ikon, śpiewu tradycyjnego, rekreacyjne (joga, nordic walking),tkackie. Ale także nowości, m.in. warsztaty introligatorskie czy warsztaty dla dzieci (rzemieślnicze, artystyczne i kulinarne). Goście festiwalu będą mogli z lokalnymi przewodnikami wybrać się na wycieczki do Puszczy Knyszyńskiej lub wziąć udział w dwudniowej „Wyprawie do źródła”, która pozwoli zatopić się w uzdrawiającym życiu lasu. Instruktorzy nauczą uczestników podstaw bushcraftu, wraz z grupą zorganizują nocleg w lesie i pomogą zapomnieć na chwilę o cywilizacji – wyjaśniają organizatorzy.

Supraśl położony malowniczo nad rzeką Supraśl, jest oddalony 15 km od Białegostoku. Z centrum miasteczka można w 5 min. dojść do Puszczy Knyszyńskiej. Samo miasteczko posiada bogatą historię i liczne zabytki oraz status uzdrowiska.

Szczegółowy program festiwalu SlowFest znajduje się na stronie internetowej: www.podlasieslowfest.pl

(Źródło i foto: UMWP/ oprac. Kalina)

Reklama

Od środy startuje najdłuższy festiwal w województwie komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama