Kultura, Ogórkiem mieście - zdjęcie, fotografia
  • Zabytkowy ogórek
  • Tajne nauczanie Ogórkiem po mieścieMuzeum Wojska w Białymstoku, zaprasza w sobotę 23 lipca, na autokarową wycieczkę zabytkowym autobusem „ogórkiem” szlakiem miejsc związanych z tajnym nauczaniem.

Czy zastanawialiście, jak by to było, gdyby ktoś zabrał Wam prawo dostępu do nowej wiedzy, doświadczeń czy wykształcenia? Takie sytuacje miały już miejsce w naszej historii. Zarówno zaborcy, jak i późniejsi okupanci starali się zniszczyć zastany system kształcenia. Nie potrzebni byli im światli ludzie, tylko bezwolne masy, którymi można by było łatwo manipulować.Jednak takiemu stanowi rzeczy przeciwstawiali się pedagodzy organizując tajne nauczanie. Podejmowali się oni nie tylko kształcenia młodzieży, ale i wychowania w duchu patriotyzmu. Nauczyciele uważali prowadzenie tajnych kompletów za swój obywatelski obowiązek, a młodzież garnęła się do nauki i osiągała dobre wyniki.

W czasie wycieczki „ogórkiem” poznamy miejsca, w których nielegalnie zdobywano wiedzę o Polsce, jej historii i języku. Przemierzymy czasy od XVII wieku po wiek XX.

Na wycieczkę, z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązują wcześniejsze zapisy telefoniczne pod nr telefonu 85 741 64 49. Spotkanie rozpocznie się 23 lipca 2016 roku o godzinie 11.00 przed budynkiem Muzeum Wojska w Białymstoku ul. J. Kilińskiego 7.

(Źródło: MW/ oprac. Kalina/ Foto: ASM)

Reklama

Ogórkiem po mieście komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama