7°C całkowite zachmurzenie

Olej napędowy najdroższy od kilku lat

Motoryzacja, napędowy najdroższy kilku - zdjęcie, fotografia

Dobra wiadomość jest taka, że taniej benzyna - już od pewnego czasu. Co więcej, obniżki cen prawdopodobnie będą trwały nadal, chyba że na rynkach miedzynarodowych wydarzy się coś nieoczekiwanego. Tego oczywiście nie można wykluczać i żadne prognozy dotyczące cen paliw nigdy nie mogą być na 100 procent pewne. Na chwilę obecną przewidywania są złe dla kierowców tankujących olej napędowy. To jest właśnie ta zła wiadomość. Diesel drożeje i prawdopodobnie nadal będziemy obderwowali podwyżki.

Jak podaje Biuro Maklerskie Reflex, ceny oleju napędowego na stacjach rosną od trzeciej dekady sierpnia tego roku. W sumie zdrożał on o 26 groszy na litrze. Po raz ostatni tak wysokie ceny diesla notowane były w sierpniu 2014 roku. Średnio za litr diesla w kraju płacimy o 19 groszy więcej niż za litr bezołowiowej 95.

Analitycy BM Reflex zwracają uwagę, że z podobną relacją cen mieliśmy do czynienia kilkukrotnie, ale nigdy do tej pory dysproporcje nie były tak wysokie. W tym tygodniu różnica może się jeszcze powiększyć, bowiem spodziewane są dalsze spadki cen benzyny na stacjach, a w przypadku oleju napędowego stabilizacja lub lekkie podwyżki.

- W wyniku spadku cen ropy i umocnienia złotego wobec dolara prognozujemy co najmniej kilkugroszowe obniżki cen paliw na rynku hurtowym. Jeśli spadki cen w hurcie utrzymają się przez kilka dni z rzędu to w trzeciej dekadzie listopada powinniśmy zaobserwować większe obniżki cen na stacjach - tłumaczy Urszula Cieślak.

Zdaniem fachowców z e-petrol.pl w kolejnych dniach ceny detaliczne na stacjach paliw będą kontynuować dotychczasowe trendy: spadkowe będą zmiany dotyczące benzyn, natomiast olej napędowy i autogaz mogą niestety nadal drożeć. Na okres bieżącego tygodnia analitycy spodziewają się, że cena benzyny Pb95 spaść może nawet do poziomu 4,97 - 5,08 zł/l, a dla Pb98 możliwe jest obniżenie się cen do poziomu 5,28 - 5,39 zł/l. Zwyżki dotyczące paliwa dieslowskiego sięgnąć mogą nawet do górnej granicy 5,34 zł/l. Autogaz natomiast w nadchodzącym tygodniu ulokuje się w przedziale 2,54 - 2,61 zł/l.

(Piotr Walczak / Foto: pixabay.com)


Olej napędowy najdroższy od kilku lat komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl