Wiadomości, Operacja „Bartnik” - zdjęcie, fotografia
  • Leśna barć
  • Leśna barć1Huragan który przeszedł niedawno nad Puszczą Knyszyńską wyrządził wiele szkód nie tylko w drzewostanie, ucierpiało też wielu mieszkańców lasu. Niedawno udało się pomóc niektórym z poszkodowanych…

Natknął się na nich inżynier nadzoru Andrzej Romaniuk na terenie leśnictwa Dworzysk. Szacując straty spowodowane wichurą zauważył rój dzikich pszczół uwijających się wokół gniazda w pniu powalonej na ziemię, dziuplastej osiki. Czemu nie pomóc, a przy okazji wzbogacić realizowany przez Lasy Państwowe projekt odtwarzania dawnego bartnictwa oraz ratowania ras dzikich pszczół?

Wkrótce na miejsce przyjechał Mariusz Redo, podleśniczy opiekujący się pszczołami w leśnych barciach. Operacja schwytania roju udała się znakomicie. Przełożenie do rojnicy (specjalnego, „tymczasowego ula") plastrów z czerwiem oraz matki którą można było zlokalizować dzięki gromadzącym się wokół niej innym pszczołom, natychmiast zachęciły pozostałe owady do podążenia za nimi.Po dwóch dniach pszczoły zostały przewiezione do nowej siedziby. Była nim niezasiedlona dotychczas kłoda bartna przy edukacyjnej ścieżce bartniczej, nieopodal Kopnej Góry. Nieco dymu, kwadrans gimnastyki przy barci i pszczoły znalazły się w nowym domu. Chyba im się spodobał, bo w kolejnych dniach można było obserwować je krążące wokół kłody. Nam pozostaje liczyć na wdzięczność wyrażoną pełnymi plastrami miodu….

(Źródło: bialystok.lasy.gov.pl/ oprac. Cezarion/ Foto: K. Łaziuk i W. Świtecki)

Reklama

Operacja „Bartnik” komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama