17°C bezchmurnie

Osiedle mieszkaniowe powinno być budowane z głową

Sporo problemów w sąsiedztwie potrafią sprawić inwestorzy, którzy swoje osiedla mieszkaniowe wciskają na siłę w każdy wolny metr przestrzeni. Dzieje się to często za przyzwoleniem władz, które powinny dbać o zagospodarowanie przestrzenne i tworzyć takie warunki i w tych dokładnie miejscach, które są do tego przygotowane.

Od kilku lat trwa nieustająca walka o tereny pod budownictwo mieszkaniowe. Walczą mieszkańcy i walczą deweloperzy. Ich interesy często są rozbieżne, bo mieszkańcy chcą mieć spokój i zapewnione warunki dobrego życia na swoim osiedlu mieszkaniowym, zaś inwestorzy w tym samym czasie muszą dbać o własny interes, bez którego ich działalność nie miałaby sensu.

- Osiedla mieszkaniowe powinny być sytuowane na terenach do tego przygotowanych. Oczywiście przygotowanych w infrastrukturę techniczną, jak woda, gaz, elektryka, kanalizacja sanitarna, ale też na takich terenach urbanista lub architekt powinien przewidzieć tereny zielone, lokalizację parkingów, tereny rekreacyjne, również przedszkola czy żłobki. Tak, aby na danym terenie w przyszłości, po zrealizowaniu tego planu, społeczności lokalnej żyło się godnie – powiedział naszej redakcji Artur Kosicki, ekspert od inwestycji budowlanych.

Dziś takie planowanie wydaje się praktycznie nie istnieć, zwłaszcza w dużych miastach, takich jak Białystok. Zupełnie inaczej było to jeszcze za czasów PRL, kiedy do gospodarki planistycznej i urbanistycznej przywiązywano, jak się wydaje, znacznie więcej uwagi. Obecnie podejmowane są różnego rodzaju rozwiązania prawne, które powinny porządkować ten stan rzeczy. Natomiast od pilnowania tego porządku mamy, zgodnie z prawem, przede wszystkim urzędników, ale i radnych. Niemałą rolę ma również prezydent lub burmistrz, w którego kompetencjach jest między innymi organizacja transportu zbiorowego.

- Tereny muszą być dobrze przygotowane, jak mówiłem. A to jest również kwestia dostępu do drogi publicznej, dostępu do transportu publicznego, nawet dla rowerów, bo ten ruch rowerowy bardzo się rozwija – dodaje Artur Kosicki.

Aby stworzyć takie osiedla niezbędne jest dobre prawo, które pozwoli na lokalizację inwestycji mieszkaniowych, ale także handlowych czy usługowych. W końcu nowe osiedla powinny je także mieć w swoich zasobach. Jak obecnie działa prawo budowlane, na co pozwala i ile daje możliwości mieszkającym w bezpośrednim sąsiedztwie? Na te pytania szczegółowo odpowiedział nasz rozmówca. Zapraszamy już w najbliższy czwartek, 9 sierpnia, na obszerny wywiad z Arturem Kosickim, który jest też autorem wielu publikacji naukowych z dziedziny prawa budowlanego.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)


Osiedle mieszkaniowe powinno być budowane z głową komentarze opinie

  • gość 2018-08-08 00:59:27

    Chętnie przeczytam w czwartek ale każdy kto ma oczy wie że deweloperzy rządzą i lokalne władze nie reagują a polski prezydent podpisał ostatnio taką ustawę że deweloperka będzie mogła jeszcze więcej

  • gość 2018-08-08 01:05:27

    Dużo spaceruję i widzę dokładnie jak deweloperzy wciskają na siłę w każdy wolny metr przestrzeni swoje potworki! Białystok robi się beznadziejny pod względem urbanistyki. Wolna amerykanka i bezhołowie.

Dodajesz jako: Zaloguj się