Wiadomości, Ostatni dzwonek dostarczanie zaświadczeń przez studentów - zdjęcie, fotografia

Tylko do końca października studenci, którzy pobierający rentę rodzinną z ZUS, mają czas, aby dostarczyć zaświadczenie, że nadal się uczą. Potwierdzenie o kontynuowaniu edukacji z uczelni jest niezbędne, aby Zakład Ubezpieczeń Społecznych nadal wypłacał świadczenie.

To już ostatni dzwonek - podkreśla Katarzyna Krupicka, z białostockiego oddziału ZUS.

Studenci pobierający rentę rodzinną, powinni dostarczyć do końca miesiąca zaświadczenia o kontynuowaniu nauki.

- Pewnie część już to zrobiła, ale wszyscy, którzy o tym zapomnieli, mogą stracić świadczenie za cały miesiąc. A szkoda, bo to przecież należne im pieniądze - tłumaczy Katarzyna Krupicka, zwracając się do zainteresowanych z przypomnieniem za pośrednictwem naszej redakcji.

Renta rodzinna dla dziecka przysługuje po zmarłym rodzicu lub innym członku rodziny, który co najmniej na rok przed śmiercią przyjął podopiecznego na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności. Dziecko ma prawo do pobierania renty do ukończenia 16. roku życia.

Wypłata renty może zostać wydłużona do 25. roku życia, jednak aby ją pobierać, należy kontynuować naukę. Słuchacze szkół wyższych mają czas do końca października na potwierdzenie tego faktu i złożenie wniosku o dalszą wypłatę. W przypadku braku takiego poświadczenia, wypłata renty rodzinnej zostanie wstrzymana.

Ważne, by dowód potwierdzający dalszą naukę dotarł do ZUS jeszcze w październiku. To pozwoli na kontynuowanie wypłaty lub wyrównanie jej za październik w kolejnym miesiącu. Gdy zaświadczenie zostanie złożone dopiero w listopadzie, student musi liczyć się z tym, że wyrównania za poprzedni miesiąc już nie otrzyma - informuje Krupicka.

Uczniowie i studenci pobierający renty rodzinne muszą pamiętać, aby powiadomić Zakład o przerwaniu i zakończeniu nauki. Brak takiej informacji spowoduje, że renta będzie nadal wypłacana i nienależnie pobierana. Wszystkie nadpłacone świadczenia podlegają zwrotowi wraz z odsetkami.

(Piotr Walczak / Foto: ZUS)

Ostatni dzwonek na dostarczanie zaświadczeń przez studentów komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama