Wiadomości, Otwarto prawie drogi Berżnikach - zdjęcie, fotografia

Koszt – 1,9 mln zł, długość przebudowanego odcinka drogi – 1 km 231 m, prace zakończone na 3 miesiące przed zakładanym terminem. Tak w liczbach przedstawia się najnowsza inwestycja w powiecie sejneńskim. Na środowym (26.06) otwarciu drogi powiatowej nr 1176B Poćkuny – Berżniki na odcinku Berżniki – Folwark Berżniki Zarząd Województwa Podlaskiego reprezentował wicemarszałek Marek Olbryś.

Inwestycja została zrealizowana w ramach transgranicznego projektu z funduszy Programu Polska – Białoruś – Ukraina na lata 2014-2020. Dotyczy on przebudowy dróg na terenie Polski i Białorusi. Wicemarszałek Olbryś pogratulował inwestycji oraz dobrej współpracy ze stroną białoruską.

- To niezwykle ważne, że potrafimy zaprzyjaźnić się z naszymi najbliższymi sąsiadami i zrobić coś pozytywnego dla obu narodów – zaznaczył. – Cieszy mnie ogromnie, że macie państwo potencjał i inicjatywę.

Drogowy kręgosłup

O dużej roli dróg powiatowych świadczą liczby. Region podlaski to niecałe 1500 km dróg wojewódzkich i ponad 7500 km dróg powiatowych.

- Drogi powiatowe są jak kręgosłup, do którego dołączane są drogi gminne. Chciałbym podziękować za tę inwestycję, która z pewnością posłuży nam wiele lat – powiedział wójt gminy Sejny Dariusz Adam Łostowski.

Radości z wykonanej inwestycji nie krył też Maciej Tomasz Plesiewicz, starosta sejneński.

- Inwestycje zrealizowane we współpracy ze stroną białoruską zakończą się w przyszłym roku, ale drogę Berżniki-Folwark Berżniki mamy już wybudowaną – mówił. – Bardzo się z tego cieszymy. Nie ma znaczenia, czy to jest kilometr, dwa czy pięć. Dla nas, najmniejszego i najmniej zamożnego powiatu województwa, liczy się każdy kilometr nowej drogi – dodał.

Podkreślił też, że przebudowany odcinek drogi będzie służył nie tylko mieszkańcom powiatu, ale i odwiedzającym go turystom.

Pełnoletnia droga

Uczestnicy spotkania przypomnieli, że starania o realizację tej inwestycji zostały podjęte już 18 lat temu, ale z uwagi na brak środków finansowych, nie było to możliwe. W ramach pierwszego etapu inwestycji, który kosztował 1,9 mln zł, przebudowano odcinek o długości 1,231 km. W zakres prac wchodziło poszerzenie drogi do szerokości 6 m, wykonanie na niej nawierzchni asfaltowej, budowa chodników wraz z wjazdami bramowymi, przejść dla pieszych oraz remont przepustu na rzece Kunisianka.

W drugim etapie projektu, w 2020 roku, zostanie przebudowana droga powiatowa na odcinku Ogrodniki – Berżniki.

Całkowita wartość projektu pn. „Poprawa infrastruktury drogowej w powiecie sejneńskim i obwodzie grodzieńskim” wynosi 2,5 mln euro, z czego wartość projektów po stronie powiatu sejneńskiego wynosi 1,5 mln euro (w tym 90% dofinansowania ze środków unijnych).

(Źródło i foto: wrotapodlasia.pl/ oprac. Kalina)

Otwarto prawie 1,5 km drogi w Berżnikach komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2019-06-28 07:10:40

    Myślałem, że to kolejna droga na plebanię bo stoi tam ksiądz ...a to droga powiatowa i na tablicy informacyjnej o finansowaniu nie ma żadnej informacji o tym aby jakikolwiek kościół czy gmina wyznaniowa dołożyła się do projektu....

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama