Wiadomości, Owady zagrożone wyginięciem zatrzymane granicy - zdjęcie, fotografia

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z polsko - białoruskiego przejścia granicznego w Połowcach ujawnili próbę nielegalnego wwozu do Polski spreparowanych chrząszczy i motyli objętych ochroną gatunkową i zagrożonych wyginięciem. Gabloty z owadami przewoził w swoim samochodzie bez wymaganych zezwoleń 42-letni Rosjanin.

Funkcjonariusze KAS z Oddziału Celnego w Połowcach podczas kontroli busa kierowanego przez 42-letniego Rosjanina znaleźli pięć gablot ze spreparowanymi chrząszczami i motylami. Wstępna ekspertyza wykazała, że wśród 181 owadów znajdują się okazy zagrożone wyginięciem i objęte ochroną gatunkową, których przewóz przez granicę może odbywać się jedynie na podstawie odpowiednich zezwoleń.

W jednej z gablot znajdowały się m.in. trzy okazy motyla z gatunku niepylak apollo (Parnassius apollo) wpisanego na światową listę ochrony Konwencji Waszyngtońskiej CITES, której głównym celem jest eliminacja handlu okazami gatunków zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem. Gatunek ten wymieniony jest również w polskiej tzw. czerwonej księdze zwierząt. Niepylak apollo ma w niej status gatunku skrajnie zagrożonego natychmiastowym wymarciem.

Wśród ujawnionych owadów znajdowały się m.in. również okazy chrząszcza o nazwie tęcznik liszkarz (Calosoma sycophanta) oraz okazy biegacza pomarszczonego (Carabus intricatus). Gatunki te objęte są w Polsce ochroną częściową na mocy rozporządzenia ministra środowiska z 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt.

Przeciwko Rosjaninowi wszczęte zostało postępowanie karne w związku z przewozem bez wymaganych zezwoleń okazów zwierząt z gatunków podlegających ochronie.

Przewóz okazów CITES przez granicę, bez uprzedniego przedstawienia do odprawy stosownych zezwoleń, jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.

(PW / Foto: KAS)

Owady zagrożone wyginięciem zatrzymane na granicy komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama