Wiadomości, Pałac Branickich służył kiedyś lazaret - zdjęcie, fotografia

Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Białystok Uniwersytet Medyczny w Białymstoku postanowił przypomnieć nieco z historii naszej największej perły architektonicznej w mieście. Pałac Branickich, zwany niegdyś Wersalem Północy, jest bowiem siedzibą Uniwersytetu, choć były i takie czasy, kiedy służył za lazaret.

Wojna odcisnęła piętno na dawnym Polskim Wersalu. W czasie I wojny światowej w Pałacu Branickich w Białymstoku żołnierze niemieccy urządzili szpital polowy – nr 126. W 1915 roku pomieszczenia dawnej sali balowej, jadalni i apartamentu królewskiego zaadaptowano na lazaret Zamek.

W styczniu 1919 roku w Grodnie podjęto rozmowy polsko-niemieckie, których celem było przeprowadzenie wycofania się wojsk niemieckich z Białegostoku. Dnia 5 lutego 1919 roku podpisano „umowę białostocką”, która ustalała iż, Niemcy opuszczą Białystok 19 lutego 1919 roku.

Już po odzyskaniu niepodległości, w 1919 roku specjalnie powołana komisja podzieliła gmach pałacu między instytucje państwowe: Sąd Okręgowy i Starostwo. Część budynku oddano na mieszkanie starosty i podstarościego. Lewe skrzydło miało należeć do Ministerstwa Oświaty. Wobec tworzącego się województwa białostockiego, podjęto również decyzję o ulokowaniu w pałacu Urzędu Wojewódzkiego.

W ciągu kolejnych lat dwudziestolecia międzywojennego przystąpiono do prac restauracyjnych i budowlanych, przywracających dawną świetność Pałacu Branickich.

(Źródło i foto: UMB/ oprac. ASM)

Pałac Branickich służył kiedyś jako lazaret komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama