-0°C bezchmurnie

Paliwa tanieją. Zgodnie z oczekiwaniami

Motoryzacja, Paliwa tanieją Zgodnie oczekiwaniami - zdjęcie, fotografia

Trzeci tydzień z rzędu obserwujemy trend zniżkowy na stacjach tankowania. W efekcie kierowcy płacą obecnie za benzynę i olej napędowy najmniej od początku 2018 roku. Kolejna dobra wiadomość jest taka, że w najbliższych dniach ma być jeszcze taniej, ponieważ na światowych rynkach spadają ceny ropy naftowej.

- Ceny benzyn i oleju napędowego na stacjach spadają od trzech tygodni i średnio w tym okresie obniżka wyniosła 6 groszy na litrze. W przypadku autogazu obniżki notujemy od początku roku i w efekcie płacimy 6 gr/l mniej niż na koniec grudnia ubiegłego roku - podaje Urszula Cieślak z Biura Maklerskiego Reflex.

Jej zdaniem dobrze wyglądają prognozy zmian cen na najbliższe dni. W konsekwencji odnotowanej korekty cen ropy Brent w dół wyraźnie spadały w zeszłym tygodniu hurtowe ceny paliw. Dlatego na stacjach w kolejnych dniach za benzynę i olej napędowy powinniśmy płacić co najmniej kolejne 3 do 5 groszy na litrze mniej.   
 
Jak podaje BM Reflex, w ostatnich dniach, w zależności od stacji, za benzynę bezołowiową 95 płaciliśmy od 4,45 do 4,87 zł/l, za benzynę bezołowiową 98 od 4,79 do  5,22 zł/l, za olej napędowy od 4,39 do 4,71 zł/l i za autogaz od 1,93 do 2,25 zł/l. Różnice między najniższym a najwyższym poziomem cen sięgają ponad 40 gr za litr benzyn i ponad 30 gr w przypadku diesla i LPG.

Według wyliczeń analityków e-petrol.pl w minionym tygodniu benzyna 95-oktanowa i olej napędowy potaniały - tydzień do tygodnia - o dwa grosze i kosztują teraz średnio 4,66 zł i 4,55 zł. Na przeciętnym poziomie 2,09 zł/l utrzymała się cena autogazu.

- W efekcie postępujących obniżek tankowanie jest tańsze niż przed rokiem. W połowie lutego 2017 r. za litr "95-tki" płaciliśmy 4,77 zł, a olej napędowy kosztował 4,63 zł - wskazują Jakub Bogucki i Grzegorz Maziak z e-petrol.pl.

Dodają, że ostatnie zmiany cen nie wpłynęły na pogorszenie marż stacji, więc przy niższych notowaniach paliw na rynku hurtowym spadkowa seria powinna być kontynuowana. Prognozowane przedziały cenowe na najbliższe dni wyglądają następująco: 4,59-4,69 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,48-4,57 zł, a dla autogazu 2,05-2,11 zł.

(Piotr Walczak / pixabay.com)


Paliwa tanieją. Zgodnie z oczekiwaniami komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl